.
.
.

اقدام کُردها برای اعلام «منطقه فدرال» می‌تواند مذاکرات صلح سوریه را پیچیده‌تر کند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

کُردهای سوریه خود را برای اعلام برپایی منطقه «فدرال» در مناطق تحت کنترل خود در سوریه آماده می‌کنند؛ اقدامی که احتمالا مذاکرات صلح سوریه در ژنو را که به منظور پایان دادن به جنگ ۵ ساله در حال انجام است، با پیچیدگی‌های بیشتری مواجه کند.

روسیه شمار بیشتری از جنگنده‌ها و تنیروهای نظامی خود را از سوریه خارج کرد. محموله جدیدی از کمک‌های انسانی هم به استان حلب در شمال سوریه رسیدند. این در حالی است که استفان دی‌مستورا نماینده سازمان ملل متحد در امور سوریه، شخصیتی روس را به تیم مشاوران خود افزود؛ اقدامی که نشان دهنده اهمیت نقش روسیه در پایان دادن به جنگ سوریه است.

اما با وجود پابرجا بودن توافق آتش‌بس برای بیش از دو هفته و تصمیم ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری روسیه برای خارج کردن بخش اعظم نیروهای خود از سوریه آن‌هم پس از آن‌که توازن قدرت را به سود نیروهای اسد دگرگون کرد، همچنان امیدها برای باز شدن روزنه‌ای در مسیر تحقق صلح، کم است.

در همین حال به نظر می‌رسد که کُردهای سوریه پس از دور نگاه داشته شدن از مذاکرات ژنو، در پی اداره مناطق تحت کنترل خود به شکل مستقل هستند؛ از این رو تصمیم گرفتن سه منطقه تحت کنترل خود را در چارچوب آن‌چه «نظام فدرال دموکراتیک» نامیده می‌شود به یکدیگر پیوند دهند؛ سه منطقه‌ای که به خاطر اوضاع جاری، از نوعی خودمختاری برخوردار هستند.

چنین اقدامی از سوی کُردها، به احتمال زیاد واکنش کشورهای همسایه به ویژه ترکیه را در پی خواهند داشت. آنکارا بیم آن دارد که افزایش نفود کُردهای سوریه، باعث تشدید احساسات استقلال طلبانه کُردهای جنوب ترکیه شود.

یک مقام مسئول در وزارت امور خارجه ترکیه در این باره گفت: «یکپارچگی ارضی سوریه مساله‌ای اصلی برای ما است. هر اقدامی بر خلاف آن، اقدامی یک‌جانبه و فاقد مشروعیت است».

وزارت امور خارجه آمریکا هم اعلام کرد که هیچ منطقه شبه‌مستقل یا خودمختار را در سوریه به رسمیت نمی‌شناسد.

واحدهای حمایت از خلق کُرد، متحدی مهم برای ایالات متحده آمریکا در نبرد نظامی علیه گروه دولت اسلامی موسوم به داعش در سوریه به شمار می‌آیند؛ مساله‌ای که نقطه اختلافی میان ایالات متحده و هم‌پیمانش ترکیه در پیمان ناتو است.

در ژنو، بشار الجفری رئیس هیئت مذاکره کننده دولت سوریه هم با هرگونه بحث بر سر نظام فدرال در سوریه مخالفت کرد.