.
.
.

آمریکا: خودمختاری کُردهای سوریه را به رسميت نخواهیم شناخت

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

مارک تونر سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا در واکنش به درخواست خودمختاری یک گروه کُرد در سوریه گفت ایالات متحده آمریکا هیچ منطقه خودمختار در این کشور را به رسمیت نمی‌شناسد.

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس مارک تونر شامگاه چهارشنبه ۱۶ مارس به خبرنگاران گفت که ایالات متحده آمریکا مخالف هرگونه اعلام خودمختاری در سوریه در جریان گفت‌و‌گوهای سیاسی صلح این کشور است.

وی افزود که ما در حال حاضر بر روی مذاکرات سیاسی دوره انتقالی تمرکز داریم تا قدرت در اختیار دولتی که ظریفیت خدمت و منفعت رسانی به همه مردم سوریه را دارد، قرار بگیرد.

تونر تاکید کرد: «ما همچنین خیلی شفاف به تمامیت ارضی سوریه احترام می‌گذاریم.»

اظهارات این مقام وزارت خارجه آمریکا پس از آن صورت می‌گیرد که روز چهارشنبه، کردهای شمال سوریه از قصد خود برای فدرال خواندن مناطق شمالی تحت کنترل خود خبر دادند.

یکی از مسئولان کرد سوریه اعلام کرد که انتظار می‌رود مناطق تحت کنترل کُردها در شمال سوریه، منطقه‌ای «فدرال» اعلام شود.

ادریس ناسان مسئول در اداره امور خارجه منطقه عین العرب (کوبانی) در این باره گفت: «اعلام برپایی منطقه فدرال به معنی توسعه صیغه اداره خودگردان است که آن را کُردها و دیگر ملت‌های ساکن تشکیل داده‌اند».

نواف خلیلی، سخنگوی حزب اتحاد دموکراتیک، یکی از گروه‌های مهم کرد در سوریه نیز در این باره گفت که گروهش فقط برای یک منطقه کردی فدرال لابی و رایزنی نمی‌کند بلکه به دنبال منطقه‌ای است که نماینده ترکمن‌ها، عرب‌ها و همچنین کردهای شمال سوریه باشد.

در واکنش به این سخنان یک مقام مسئول در وزارت امور خارجه ترکیه به خبرگزاری رویترز گفت که آنکارا، از یکپارچگی سوریه حمایت می‌کند و هر گام یک جانبه برای اعلام منطقه فدرال، باطل خواهد بود.