.
.
.

الازهر ستایش وزیر خارجه عراق از فرقه گرایان حزب الله و حشد الشعبی را محکوم کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

دانشگاه الازهر معتبر ترین نهاد دینی در جهان اسلام، روز شنبه 12 مارس با صدور بیانیه‌ای اظهارات ابراهیم جعفری وزیر خارجه عراق در اتحادیه عرب و ستایش وی از گروه‌های فرقه گرا و تروریست همچون حزب الله لبنان و «بسیج مردمی» موسوم به حشد الشعبی را به شدت محکوم کرد.

در بیانیه مختصر الازهر که دقایقی پس از سخنان ابراهیم جعفری در اتحادیه عرب صادر شد آماده است: «ابراهیم جعفری با سوط استفاده از دیداری که با شیخ احمد الطیب رئیس الازهر داشته ضمن سخنانی از فرقه گرایانی همچون حزب الله لبنان و نهاد شبه نظامی موسوم به «الحشد الشعبی » در عراق ستایش و تمجید کرده است».

در بیانیه همچنین آمده است که «استقبال امام بزرگ الازهر از وزیر امور خارجه عراق یک روز پس از ملاقات با فؤاد معصوم رئيس جمهوری عراق صورت می گیرد، به عنوان بخشی از تلاش‌های این نهاد اسلامی برای نزدیک کردن طیف های متنوع مذهبی و التیام بخشیدن به زخم های ملت عراق به واسطه گروههای فرقه گرا متفرق شده اند، صورت گرفت ».

بیانیه افزود:«نهاد اسلامی الازهر از ابتدای بحران عراق این دانشگاه به طور یکسان به همه مذاهب در عراق احترام گذاشته و به همه مذاهب با یک نگاه معتدلانه برخورد کرده است .الازهر به حاشیه بردن شماری از مسلمان به دلیل مذهب را به شدت رد می کند ما با فرقه گرایانی چون حزب الله لبنان و الحشد الشعبی که ضد اهل سنت هستند به همان اندازه مخالفیم که با داعش والقاعده مخالف هستیم ».

بیانیه الازهر همچنین با ابراز تاسف از سخنان فرقه پرایانه وزیر خارجه عراق، اظهارات وی را به شدت محکوم می کند.اظهارات وزیر خارجه عراق در ستایش سازمان‌های تروریستی و فرقه گرا غیر قابل قبول است. الازهر اظهارات ابراهیم جعفری را که پس از دیدارش با شیخ الطیب بیان شد، را نوعی سوء استفاده از حسن نیت که برای متحد کردن مسلمان تلاش می کند دانسته است.

الازهر در پایان بیانیه اش مصرانه از همه مراجع شیعه خواست تا ضمن صدور فتوایی قتل و جنایات سازمان یافته و منظم از سوی شبه نظامیان فرقه گرا مانند حزب الله و حشد شعبی و غیره علیه سنی ها در عراق و سوریه را تحریم کنند.