.
.
.

عسیری: مذاکراتی با حوثی‌ها صورت نگرفته؛ تنها میانجی‌گری‌های قبیله‌ای بود

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

سرتیپ احمد عسیری مشاور در دفتر وزیر دفاع سعودی تاکید کرد که هیچ مذاکراتی با حوثی‌ها یا علی عبدالله صالح رئیس جمهوری مخلوع یمن صورت نگرفته و تنها میانجی‌گری‌های قبیله‌ای وجود داشته است. او افزود که ائتلاف حمایت از مشروعیت در یمن هیچ اهدافی در این کشور ندارد. او تاکید کرد که هیچ مذاکراتی جز با دولت قانونی صورت نمی‌گیرد و مذاکرات دیگر تنها از راه سازمان ملل متحد و در چارچوب قطعنامه شورای امنیت سازمان ملل متحد درباره یمن ممکن است.

او خاطرنشان کرد که رهبری ائتلاف عربی از اقدام قبایل به در خواست آتش‌بس در چارچوب عملیات احیای امید در یمن استقبال کرده است.

عسیری در مصاحبه با شبکه العربیه گفت که تماس‌های مستمری با افرادی وجود دارد که پیشنهاد آتش‌بس را برای رساندن کمک‌های بشر دوستانه کرده‌اند. او افزود که این افراد، برخی سران و اعیان قبایل در مناطق هم‌مرز با سعودی هستند.

استقبال ائتلاف از آتش‌بس

او افزود که رهبری ائتلاف از این اقدام که به سود کاهش رنج‌های آسیب دیدگان است، استقبال کرد و ائتلاف همواره به نقشی که اعیان و شیوخ قبایل می‌توانند ایفا کند، اعتماد می‌کند.

عسیری گفت: «از این ابتکار عمل استقبال شد و کمک‌های غذایی و پزشکی به همه مناطق آسیب دیده توسط مرکز کمک‌رسانی ملک سلمان ارسال شد».

او ادامه داد: «امیدواریم که سازمان‌های امداد رسان بین‌المللی نیز نقش خود را در رساندن کمک‌ها به تعز ایفا کنند». او به نبود فشار حقیقی بین‌المللی بر شبه‌نظامیان حوثی و صالح برای پایان دادن به محاصره تعز اشاره کرد. او گفت که فرماندهی ائتلاف فرقی در رساندن کمک‌ها به مناطق مختلف یمن نمی‌گذارد.

راه‌های «قاطعیت»

عسیری گفت که عملیات توفان قاطعیت و احیای امید، سه مسیر را طی می‌کنند، «یکی انسانی است به گونه‌ای که کمک‌های بشر دوستانه و بهداشتی را به همه مناطق یمن می‌رسانیم. اما مسیر دوم نظامی است، ما پیروزی‌های بزرگی کسب می‌کنیم و همه می‌دانند که ما در آستانه صنعا (پایتخت یمن) ایستاده‌ایم. اما مسیر سوم سیاسی است. از هیچ تلاشی برای جلو بردن مذاکرات یمنی-یمنی به گونه‌ای که بازگشت مشروعیت را تضمین کند، فروگذار نمی‌کنیم».

او تاکید کرد که ائتلاف، میان حوثی‌ها به عنوان یک گروه سیاسی یمنی و حوثی‌ها به عنوان شبه‌نظامیان مسلح، تفاوت قائل می‌شود.

عسیری گفت که صالح، طرفی در معادله سیاسی نیست چرا که تاکید می‌کند با حوثی‌ها ائتلاف نکرده است و این حوثی‌ها هستند که کنترل صنعا را در دست دارند. همچنین صالح از سوی سازمان ملل متحد تحریم شده و یکی از عاملان خرابی در یمن است.

او تاکید کرد که رزمایش «رعد شمال»، به دلیل استفاده از مکاتب نظامی مختلف نیروهای شرکت کننده، بسیاری از اهداف خود را محقق کرده است.