.
.
.

النجیفی: بسیج مردمی عراق منازل و زیر بنای اقتصادی مناطق سنى‌ها را نابود کرد

1600 نفر ازمردم سنی سامرا و تکریت توسط حشد الشعبی ربوده شدند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

در حالی که فشار سیاسی ناشی از اعتراضات مردمی علیه فساد در عراق روز به روز گسترده تر می شود، اسامه النجیفی، رئیس معاون رئیس جمهوری عراق و رهبر بزرگترین جریان سنی‌ها (متحدون) در پارلمان این کشور، گفته است که تغییرات سیاسی در دوران عبادی که از آن سخن به میان می آید نادرست است و در واقع هیچ تغییری اساسی صورت نگرفته است.

النجیفی در مصاحبه با روزنامه فرامنطقه‌ای شرق الاوسط، گفت:«اعلام تغییر کابینه دولت یا تغییر یک وزیر تنها تلاشی است برای گریز از واقعیت‌ها، شانه خالی کردن از تعهدات و وقت تلف کردن است اما در حقیقت یک تغییر واقعی صورت نگرفته است».

وی افزود: «عبادی تصمیم مستقلی از خود ندارد او در چارچوب ائتلاف ملی و حزبی که به آن وابسته است، عمل می کند .عبادی به فشارهای بین المللی نیز پایبند است لذا مستقل نیست».

النجیفی در باره بسیج مردمی عراق که به ارتکاب جنایت ضد بشری و اعمال انتقام جویانه فرقه‌ای متهم است، گفت:« مشارکت "حشد الشعبی" در نبرد آزادسازی موصل خط قرمز مردم مناطق سنی نشین است».

رئیس سابق پارلمان عراق اظهار داشت :« برخی افسران سپاه پاسدارن ایران و عناصری از حزب الله لبنان تمام گروههای شبه نظامیان خارج از اراده دولت در عراق را آموزش نظامی می دهند».

حشد الشعبی؛ قتل وآدم ربایی، غارت اموال عمومی و ویران کردن مناطق سنی‌ها

النجیفی در ادامه گفت :«بخش از بسیج مردمی عراق در جنگ علیه تروریست ها بشکل جدی وارد عمل شد و به قوانین و اصول رعایت حقوق بشر پایبند بود اما اغلب نیروهای حشد الشعبی زیرساخت‌های مناطق سنی‌ها را پس از آزادسازی از داعش ویران کرد».

وی افزود :« در بیجی، جرف الصخر، سلیمان بک و مناطق دیگری در استان دیاله حشد الشعبی (بسیج مردمی عراق) به عمد خیلی از منازل را ویران کردند ما نمی خواهیم مناطق ما به چنین سرنوشتی گرفتار شوند».

مسئله دیگری که مانع قبول مشارکت حشد الشعبی از سوی مردم سنی شده این است که این جماعت هر کجا را کنترل کنند اجازه نمی دهند که ارگانهای رسمی دولتی مانند ارتش و پلیس مناطق را کنترل کنند و بر خلاف قانون به ارتکاب اعمال خارج از چارچوب اراده دولت دست می زنند.

النجیفی فاش کرد که بیش از 1600 تن از اهالی استان سامرا و تکریت و دیگر مناطق سنی ها توسط حشد الشعبی ربوده شدند و تاکنون هیچ اطلاعی از آنها در دست رس نیست. حیدر عبادی به عنوان فرمانده نیروهای مسلح عراق مسئول است که این مسئله را دنبال کند.