.
.
.

همکاری امنیتی ومبارزه با تروریسم محور گفتگوی ولیعهد سعودی با فرانسوا اولاند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

منابع خبری سعودی روز شنبه از پیان سفر شاهزاده محمد بن نایف آل سعود، ولیعهد و وزیر کشور پادشاهی سعودی به فرانسه خبر دادند.

به گزارش الاخباریه، پس از دیدار شاهزاده محمد بن نایف ولیعهد، نایب رئیس هیئت وزیران با وزیر کشور فرانسه، دو کشور در بیانیه ای مشترک بر پایبندی خود به مبارزه با سازمان داعش در چارچوب ائتلاف بین المللی وبذل تمامی تلاشهایی که دراین زمینه برای تحقق ثبات در منطقه ضروری است، تاکید کردند.

دو طرف آمادگی خود را برای ادامه و تقویت همکاری دو جانبه در مسیر مبارزه با زمینه های افراط گرایی و نژادپرستی وفرقه گرایی و ازبین بردن منابع تامین کننده تروریسم و پیش گیری از پدیده خشونت در تمام اشکال آن خصوصا در زمینه های دینی و نژادی، اعلام کردند.

دو طرف براهمیت جلوگیری از خشونت و افراط گرایی از طریق تلاش پیگیر در زمینه های سیاسی،نظری و امنیتی، تاکید و تحول های منطقه را مورد بحث و گفتگو قراردادند.

در خصوص سوریه، پادشاهی و فرانسه بر ضرورت رسیدن به راه حل سیاسی مورد اطمینان بعنوان تنها راهی که زمینه بازگشت صلح و مبارزه با تروریسم را کامل و مداوم نماید؛ تاکید کردند.

دوطرف بر حمایت از هیئت عالی مخالفان و ضرورت ایجاد زمینه برای ادامه گفتگوها بر اساس بیانیه ژنو و قطعنامه های شورای امنیت سازمان ملل متحد، تاکید کردند.

کردند. در این زمینه، دو کشور مجددا توقف اعمال خصومت آمیز را که از 27 فوریه گذشته به اجرا گذاشته شده؛ تایید

دو طرف با تاکید بر استثنای گروههایی که توسط شورای امنیت نام برده شده اند؛ علاقه خودرا به اجرای آتش بس، ابراز کردند.

و همچنین بر ضرورت رسیدن کمک های انسانی آزاد و غیر محدود و فوری براساس قوانین بین المللی برای کمک به تمام سوریان تاکید نمودند.

دو طرف همچنین حمایت کامل خودرا از حکومت عراق برای تلاشهایی که برای ایجاد راه حل سیاسی دائم برای بحران عراق و براساس طرح مصالحه ملی و با حضور تمام طرفها انجام می دهد، تاکید کردند.

تاکید مجدد بر پشتیبانی از ائتلاف عربی در یمن و حکومت قانونی در آن کشور، مضافا به تلاش اسماعیل ولد الشیخ نماینده ویژه سازمان ملل در یمن و ابراز نگرانی شدید در قبال بحران انسانی در آن کشور نیز از مفاد بیانیه است.

طرفین بر پشتیبانی از وحدت و ثبات و امنیت لبنان از طریق موسسات رسمی آن کشور و خصوصا ارتش پافشاری و بر انتخاب سریع رئیس جمهوری برای گردهم آوری تمام جریانها برای گذر لبنان از بحران کنونی، تاکید کردند.
مسئله فلسطین نیز مورد بحث قرار گرفته وطرفین بر ضرورت پیگیری ادامه گفتگوهای صلح فلسطینی- اسرائیلی توافق کردند.

پادشاهی، حمایت خودرا از ابتکار فرانسه برای برگزاری کنفرانس در باره این موضوع، اعلام نمود. دو طرف بر اهمیت ثبات در منطقه که موجب بازگشت امنیت و ثبات در جهان و خاورمیانه بطور خاص می گردد؛ تاکید نمودند.

دو طرف رضایت خودرا از روابط ممتازوتاریخی میان فرانسه و پادشاهی اعلام و توسعه آنرا در زمینه های سیاسی و امنیتی، اقتصادی، امور مالی، تجارت،صنعت، اموزش و فرهنگ، خواستار شدند. همچنین بر تمایل خود به توسعه زمینه های جدیدی از همکاری ها برای تقویت سرمایه گذاری ابرازکردند. دو طرف بر التزام خود به پیشرفت در تحقق اهداف تعداد زیادی از پروژه های مشترک در خلال دوره دوم کمیته مشترک که قرار است در ماه آوریل در فرانسه به ریاست ولیعهد سعودی و وزیر امورخارجه و توسعه بین المللی فرانسه برگزار گردد، تاکید کردند.

دو طرف در مورد مسائل اقلیمی که دارای اهمیت مشترک بوده وشیوه های ممکن برای تقویت ثبات دو کشور بحث و گفتگو کردند.

دیدارهای ولیعهد فرصتی برای گفتگوهای رسمی میان طرفین در چارچوب روح صداقت و قدردانی متمایز دوطرفه فراهم آورد. این دیدارها فرصتی برای بازنگری و بررسی دورنمای همکاری دو طرفه در تمام زمینه ها و شیوه های ممکن برای تقویت و دوام شراکت راهبردی موجود میان دوکشور ایجاد کرد.