.
.
.

بریتانیا: رهبران اروپا خواستار پایبندی پوتین به آتش‌بس در سوریه شدند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

سخنگوی دیوید کامرون، نخست وزیر بریتانیا روز جمعه 4 مارس در مصاحبه‌ای گفت که رهبران اروپا از ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه خواستند تا از این آتش بس شکننده در سوریه برای رسیدن به یک توافق صلحی پایدار بدون بشار اسد تلاش کند.

به گزارش خبرگزاری رویترز، روز جمعه دیوید کامرون نخست وزیر بریتانیا، آنگلا مرکل صدراعظم آلمان، فرانسوا اولاند رئیس جمهوری فرانسه، ماتیو رینسی نخست وزیر ایتالیا و پوتین رئیس جمهوری روسیه، طی گفت و گویی خواستار پایبندی مسکو به آتش بس شدند.

رهبران اروپا با رئیس جمهوری روسیه توافق کردند، که آتش بس رعایت شود و به اعمال خشونت آمیز در سوریه پایان دهنند.

سخنگوی دفتر نخست وزیری بریتانیا همچنین به خبرنگاران گفت:«نکته کلیدی که رهبران اروپایی در مکالمه خود با پوتین بر آن پافشاری کردند این است که هر چقدر که آتش بس در سوریه ظاهرا شکننده به نظر می آید اما طرف های درگیر تاکنون به آن پایبند بوده اند».

تماس‌های تلفنی رهبران اروپا با پوتین پس از آن صورت می گیرد که مخالفان سوری طی نامه هایی به سازمان ملل، اتحادیه اروپا و ایالات متحده آمریکا، علیه نقض آتش بس از سوی روسیه اعتراض کرده و رسما در شورای امنیت شکایت کردند.

آتش بس بین نیروهای حکومت سوریه و مخالفان آن بامداد شنبه گذشته آغاز شد و در 12 ساعت اولیه آن تقریبا تمام درگیری‌ها در غرب سوریه متوقف شد.

اما به گفته مخالفان یک روز پس از اعلام رسمی آتش بس نیروهای روسیه و اسد آتش بس را نقض کردند.

روسیه و حکومت سوریه پیش‌تر اعلام کرده بودند که اجرای توافقنامه بین واشینگتن و مسکو برای پایان دادن به خصومت‌ها در این کشور جنگزده پایبند خواهند بود.

این آتش بس شامل گروه‌هایی مانند، حکومت اسلامی «داعش» و «جبهه النصره» نخواهد بود.