.
.
.

عراق...صدر خواستار استعفای دولت حیدر العبادی شد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

مقتدی صدر رهبر جریان صدر عراق اعلام کرد تظاهرات روز جمعه۴ مارس در بغداد و دیگر شهرهای عراق، با هدف برکناری یک حزب از قدرت و روی کار آوردن حزبی دیگر برگزار نشد بلکه در پی نجات دادن عراق از کسانی است که سرنوشت مردم را به بازی گرفته‌اند.

مقتدی صدر دولت حیدر البعادی نخست وزیر عراقی را به شکست در تمام مسئولیت‌های که بر عهده‌اش بود متهم کرد و خواستار استعفای همه اعضای دولت به منظور دادن فرصت به دیگران شد.

صدر همچنین همه طرف‌های سیاسی به ویژه اعضای پارلمان را به گفت‌وگو به منظور برکناری دولت و فساد آن و تشکیل دولتی جایگزین دعوت کرد.

پس از دعوت مقتدی صدر از هوادارانش برای تظاهرات با خواست اصلاحات فراگیر در کشور و حمله به منطقه خضرا (منطقه سبز) که ساختمان‌های دولتی، پارلمان و نمایندگی‌های دیپلماتیک در آن قرار دارند، بغداد در وضعیت آماده باش قرار گرفت. این تظاهرات پس از پایان ضرب‌الاجل ۴۵ روزه‌ای برگزار شد که مقتدی صدر به دولت برای اجرای اصلاحات فراگیر در کشور و تشکیل دولت «تکنوکرات» به دور از سهم‌خواهی‌های حزبی، داده بود.

صدر همچنین از هواداران خود خواسته بود که نظم را در تظاهرات حفض کرده، به کسی متعرض نشوند و حرکت خود را به شکل مسالمت آمیز حفظ کنند.