.
.
.

یک روحانی شیعه عراقی خواستار توقف خرید شکلات برای مقابله با بحران اقتصادی شد!

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

فراخوان یک روحانی شیعه عراقی برای توقف خرید «شکلات» که در عراق به آن «نسله» می‌گویند به منظور مقابله با بحران اقتصادی، باعث طنزپردازی گسترده در شبکه‌های اجتماعی شده است.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، شیخ جلال‌الدین الصغیر از رهبران مجلس اسلامی اعلای عراق در خطبه‌ای که در شبکه‌های اجتماعی منتشر شده گفته است: «ای برادران، شکلات ضروری نیست، از پرداخت پول برای آن بکاهید زیرا فردا به این پول نیاز پیدا خواهید کرد».

این دعوت موجی از ظنزپردازی را در شبکه‌های اجتماعی به همراه داشت. نبیل جاسم فعال رسانه‌ای در ویدیویی که در صفحه خود در فیس‌بوک منتشر کرده، گفته است: «نه این حضرت شیخ، شکلات بسیار ضروری است».

او افزود: «چرا سرنوشت ما این است که کمربندها را محکم کنیم تا فرزندانمان شکلات نخورند. دهه هشتاد شکلات نخوردیم، دهه نود شکلات نبود... چه گناهی کردیم؟ کودکانمان چه گناهی کردند؟»

هزاران تن این فیلم ویدیویی را دیدند، برخی از فعالان هم اقدام به طراحی بسته‌بندی برای شکلات با عکس شیخ جلال‌الدین الصغیر کردند که بر روی آن نوشته شده است:‌«شیکولادین».

برخی از فعالان هم کاریکاتوری منتشر کردند که جلال‌الدین صغیر را در حالی نشان می‌دهد که می‌گوید: «محافظان ما، حقوق ما و املاک ما، همچون شکلاتی که می‌خورید بر اقتصاد کشور تاثیر نمی‌گذارد».

مدیر صفحه «عجایب ملت عراق» در صفحه فیس‌بوک در پیامی به شیخ جلال‌الدین صغیر نوشت: «من شکلات را دوست دارم».

عراق که ۹۵درصد از بودجه‌اش به درآمد نفت تکیه دارد، در نتیجه کاهش قیمت جهانی نفت، با بحران اقتصادی بزرگی روبرو است. دولت عراق به منظور مقابله با این بحران، حقوق کارمندان را کاهش داد. همچنین مالیاتی برای برخی از خدمات وضع شد.