.
.
.

کالج سلطنتی پزشکان بریتانیا: شمع‌های معطر سرطانزا و قاتل هستند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

یکی از مسائلی که حکومت‌ها، سازمان‌ها و انجمن‌های محیط زیستی به آن اهمیت ویژه ای می دهند، محافطت از فضای محل زندگی و دور نگه داشتن محیط از هر گونه آلودگی هواست. به همین منظور برخی سازمانها با اجرای برنامه‌های آموزشی ویژه‌ تلاش می کنند که مردم را از خطرات آلودگی هوا در محیط زندگی‌شان آگاه سازند. اما با همه این تلاش ها و آگاه سازی انجمن های محیط زیستی و غیره، به نظر می آید که یک «قاتل» بی صدا در خانه هایمان کمین کرده است، و «آلودگی هوا» در فضای خانه را افزایش و در نتیجه ما را با خطری جدی تهدید می کند.

به گزارش روزنامه بریتانیایی «دیلی میل»، کالج سلطنتی پزشکان و کالج سلطنتی کودکان در بریتانیا در یک پژوهش مشترک به این نتیجه رسیدند که چیزهای معطر کننده هوا مانند شمع های معطر، اسپری مو، مایع های تمیز کننده و بسیاری از ابزارهای دیگر که ما در خانه ها برای خوشبو کردن فضای خانه از آنها استفاده می کنیم، باعث افزایش آلودگی هوا در داخل خانه می شود و در نتیجه ممکن است به بیماری های خطرناکی منجر شود.

بر اساس گزارش «دیلی میل»، به نقل از این پژوهش کالج پزشکی سلطنتی، سالیانه 40 هزار نفر در بریتانیا بر اثر آلودگی هوا در داخل خانه و خارج آن جان خود را از دست می دهند.

این پژوهش هشدار داد که استفاده از وسائل خوشبو کننده باعث آلودگی هوا در خانه می شود.

در این گزارش آمده است که بسیاری از اسپری ها که به صورت روزانه در خانه ها از آنها استفاده می کنیم حاوی مواد شیمیایی است که به راحتی در هوای فضای خانه پخش می شوند .

پژوهشگران در تحقیقات اخیر خود در دانشکده پزشکی شهر یورک بریتانیا، دریافتند، که شمع های معطر، مایعات و سپری خوشبو کننده سطح بالایی از نوعی ترکیب شیمیایی به نام «لیمونن» در فضا و هوای خانه بر جا می گذارد. این ترکیب شیمیایی خانه را به بوی لیمو یا مرکبات دیگری خوشبو می کند اما زیانهای زیادی به انسان می رساند.

این تحقیقات علمی نسبت به خطرات این ماده هنگام استنشاق هوا یا اکسیژن هشدار داده است و بیان کرده که استنشاق آن به راحتی و به طور مستقیم به ماده «فرمالدئید» که ماده ای سرطانزا به شمار می آید تبدیل می شود. این ماده باعث سوزش چشم، سوزش پوست و سرفه و تهوع می شود و بر بینی و گلو تاثیر منفی بر جای می گذارد، به ویژه هنگامی که با این ماده با سایر عناصر موجود در هوا ترکیب شود.

پژوهشگران در این گزارش با اشاره به دیگر مواد بیولوژیکی موجود در خانه‌ها مانند غبار، کپک و موی حیوانات خانگی نیز می تواند برای سلامت انسان مضر باشند.

گزارش تاکید می کند، برخلاف تصور عامیانه که حساسیت این نوع آلودگی را بیشتر متوجه کودکان می داند اما در واقع آلودگی بیولوژیکی می تواند بر تمام گروه های سنی تاثیراتی منفی داشته باشد .

بیشترین بازدید موضوعات مهم