.
.
.

بشار اسد موافقت مشروط خود با آتش‌بس را اعلام کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

دولت سوریه روز سه شنبه 23 فوریه 2016 اعلام کرد، دمشق برقراری آتش بس مشروط براساس توافق میان واشینگتن و مسکو را قبول کرده است.

طبق منابع رسانه ای سوریه، دولت این کشور شرط آتش بس را بر اساس ادامه عملیات نظامی علیه داعش و جبهه النصره می پذیرد.

خبرگزاری دولتی سوریه، به نقل از یک منبع مسئول در وزارت خارجه سوریه اعلام کرد که سوریه پذیرش توقف اقدامات جنگی را بر اساس تداوم تلاش‌های نظامی برای مبارزه با داعش و جبهه النصره و سایر گروه‌های مرتبط با آن و با القاعده – بر مبنای بیانیه روسیه و آمریکا اعلام می کند.

در بیانیه دولت سوریه آمده است، به منظور موفقیت اجرای توقف اقدامات جنگی در موعد تعیین شده در روز شنبه 27 فوریه سال 2016 میلادی، دولت سوریه بر آمادگی خود برای تداوم هماهنگی با طرف روس به منظور تعیین مناطق و گروه‌های مسلحی که متوقف کردن اقدامات نظامی در دوره اجرای آتش بس شامل آنها می شود، تاکید می کند.

طبق این بیانیه دولت سوریه بر وجود ابزار منع گروههای نظامی از توسعه مناطق تحت کنترل خود در زمان آتش بس تاکید کرد.

سوریه همچنین بر حق نیروهای مسلح خود در پاسخ به هرگونه نقض آتش بس، از سوی این گروهها علیه شهروندان سوری یا نیروهای مسلح این کشور پافشاری و تاکید می کند.

دمشق همچنین بر اهمیت کنترل مرزها و توقف حمایت برخی کشورها از گروههای مسلح و جلوگیری از تقویت توان این گروهها یا تغییر مواضع آنها به منظور جلوگیری از آنچه ممکن است منجر به برهم خوردن این توافق شود تاکید کرده است.

بان کی مون دبیر کل سازمان ملل متحد، اعلام توافق آتش‌بس برای سوری ها «روزنه امید» است.

از سوی دیگر مخالفان سوری نیز اعلام کردند که در نشست دو روزه خود در ریاض مسئله آتش بس را بررسی می کنند.