فوری

پخش زنده
 • صفحه اصلى
 • ايران
 • پول‌پاشی و حمایت از تحت تعقیب‌ها از مشخصات دولت در دولت حزب‌الله است

  منبع: دبی-العربیه.نت، فارسی

  بر کسی پوشیده نیست، آنچه که در لبنان به "دولت کوچک حزب‌الله" موسوم است، نه تنها نهادهای کلیدی را در این کشور به انحصار خود در آورده، بلکه بی‌آنکه در انتظار تصمیم رسمی دولت لبنان باشد، علی‌رغم محکومیت‌ها واعتراض‌های داخلی به جنگ در خاک سوریه ادامه می‌هد.

  "حزب‌الله" در آغاز "دفاع از مقدسات" را برای پیوستن به جنگ در سوریه بهانه کرد، و پس از آن مدعی شد که در حال جنگ با "تکفیری‌ها" است، اما در نهایت معلوم شد که در حال دفاع از اسد و رژیمش می‌باشد. و این امر در تکرار این مقوله از سوی حزب که "سرباز ولایت فقیه" است خلاصه نمی‌شود.

  دولت کوچک "حزب‌الله"، حتی به برخی از امور ریز و درشت زندگی روزمره در ضاحیه جنوبی بیروت، مکانی که پایگاه حزب است، دست اندازی می‌کند. این منطقه پیشتر برای همه اقشار لبنان باز بود. اما اینک همه چیز در آنجا "بوی حزب" را می‌دهد، از پوسترهای خمینی گرفته که پس از جنگ 2006 به کثرت توزیع شد و همچنان در صورتی که ضرورت سودجویی سیاسی ایجاب کند، باز هم توزیع خواهد شد، تا پوسترهای شبه‌نظامیان حزب که در سوریه کشته شدند.

  افزون بر این همه، عکس‌برداری و فیلمبرداری در ضاحیه از سوی رسانه‌ها، بدون گرفتن مجوز از "حزب‌الله" امکان پذیر نیست. حتی نیروهای دولتی لبنان بدون هماهنگی با کمیته‌های ویژه "حزب‌الله" نمی‌توانند دست به عملیات امنیتی در این منطقه بزنند.

  "حزب‌الله" با پول‌پاشی در مناطق حضور خود، به ویژه در ضاحیه بیروت و برخی مناطق جنوبی، طرح عقیدتی خود را از طریق ساخت مدرسه و بیمارستان و تشکیل گروه‌های پیش‌آهنگی به پیش می‌برد.

  این حزب کار را به آنجا رساند که در 7 ماه می 2008 به استفاده از زور مفرط علیه لبنانی‌ها متوسل شد.

  اما خطرناک‌ترین اقدامی که "حزب‌الله" انجام داده، پناه دادن به شماری از افراد تحت پی‌گیرد قانونی است. در این میان می‌توان به پرونده قتل غیرعمد سامر حنا خلبان لبنانی در سال 2008، توسط یکی از عوامل "حزب‌الله" اشاره کرد که بطور صوری محاکمه شد. یا اینکه از پرونده ترور نافرجام بطرس حرب، یکی از وزرای لبنانی در سال 2012 توسط محمود حایک یکی از اعضای حزب نام برد.

  بارزترین خودسری این حزب، پافشاری مکرر رهبران برجسته آن بر عدم تحویل افراد تحت پیگرد دادگاه بین‌المللی در پرونده ترور رفیق حریری، نخست‌وزیر اسبق لبنان است. دادگاه بین‌المللی افراد تحت تعقیب را به اتهام دست داشتن مؤکد در ترور حریری با نام بردن از یک یک آنها مشخص کرده است.

  دادگاه بین‌المللی ویژه لبنان با گذشت حدود 9 سال از ترور نخست‌وزیر اسبق لبنان با انجام تحقیقات ماراتونی، نام متهمان و تعداد افرادی را که در ترور وحشتناک فوریه سال 2005 در لبنان دست داشتند، مشخص کرد.

  در فهرست متهمان، 5 عضو حزب‌الله به نام‌های مصطفی بدرالدین، سلیم عیاش، حسین حسن عنیسی، اسد صبرا و حسن مرعی، شاخص‌ترین افراد هستند.

  تبلیغات

  برگزیده های کاربران