فوری

پخش زنده
 • صفحه اصلى
 • ايران
 • سعودی: علی‌رغم ربوده شدن دولت توسط حزب‌الله به حمایت از لبنان ادامه می‌دهیم

  منبع: العربیه.نت- فارسی

  هیات وزیران پادشاهی سعودی روز دوشنبه در کاخ الیمامه در ریاض تشکیل جلسه داد و توقف کمک‌های نظامی به لبنان را تصویب کرد و تاکید نمود کمک‌های سعودی به همه طوایف مردم لبنان ادامه خواهد یافت و این کشور به حال خود رها نخواهد شد.

  در بیانیه هیات وزیران سعودی آمده است "علی رغم کمک‌های ما به لبنان، این کشور در مجامع عربی و منطقه‌ای برضد ما موضعگیری کرده است."

  در این بیانیه از اظهار نظر شخصیت‌های لبنانی به ویژه نخست وزیر این کشور قدردانی شده است.

  این بیانیه همچنین افزوده است، "مواضعی که سرنخ آن در دست حزب‌لله لبنان است تاسف‌آور است زیرا به مصالح دو کشور توجهی ندارد، آنچه موسوم به حزب الله است، اراده دولت لبنان را مصادره کرده است."

  هیات وزیران سعودی، بعدازظهر دوشنبه به ریاست ملک سلمان بن عبدالعزیز در کاخ یمامه در ریاض، تشکیل جلسه داد.

  دکتر عادل بن زید الطریفی، وزیر فرهنگ و اطلاع‌رسانی سعودی، در پایان این جلسه در بیانیه‌ای به خبرگزاری رسمی این کشور گفت که شورای وزرا اظهارات یک مقام مسئول مبنی بر متوقف کردن کمک‌های سعودی به تسلیح ارتش و نیروهای امنیتی لبنان را مورد تایید قرار داد. الطریفی تاکید کرد که پادشاهی سعودی همواره در طول تاریخ خود به کشورهای عربی و اسلامی کمک کرده و سهم بزرگی به جمهوری لبنان اختصاص داده شده و سعودی در مراحل سختی که لبنان پشت سر نهاده، در کنار مردم این کشور بوده و به تمام فرقه‌ها و اقشار بدون تفرقه کمک کرده است، هدف سعودی برقراری امنیت و ثبات و پاسداری از حاکمیت این کشور برادر بوده است.

  او افزود، علی رغم این مواضع شرافتمندانه، پاسخ لبنان در مجامع عربی، منطقه‌ای و بین‌المللی در نتیجه مصادره اراده این کشور از سوی گروه موسوم به حزب‌الله جهت گیری علیه پادشاهی عربی سعودی بوده است. بطوری که لبنان در اتحادیه عرب و سازمان همکاری اسلامی حمله به سفارت سعودی در تهران و کنسولگری این کشور در مشهد را که مغایر با قوانین بین‌المللی و موازین دیپلماتیک محکوم نکرد. گذشته از مواضع سیاسی و تبلیغاتی گروه موسوم به "حزب‌الله" علیه پادشاهی عربی سعودی و اقدامات تروریستی این گروه علیه دو امت عرب‌ و کشورهای اسلامی اما این مواضع تاسف برانگیز و توجیه‌ناپذیر (دولت لبنان) با روابط برادرانه بین دو کشور سازگاری نداشته منافع دو طرف را رعایت نکرده، همه مواضع تاریخی پادشاهی سعودی در کمک به لبنان در بحران‌های اقتصادی و سیاسی را نادیده گرفته است.

  او اظهار داشت که پادشاهی سعودی برای این که امور به نقطه نرسد، هرکاری که می توانست انجام داد، اما در عین حال تاکید می‌کند که در کنار همه فرقه‌ها و اقشار ملت لبنان خواهد ایستاد، و هرگز این کشور را تنها نخواهد گذاشت و از آن حمایت خواهد کرد، زیرا به یقین می‌داند که این موضعگیری‌ها بازگو کننده مواضع ملت برادر در لبنان نیست.

  وزیر فرهنگ و اطلاع‌رسانی پادشاهی عربی سعودی در این بیانیه ضمن قدردانی از مواضع برخی شخصیت‌های لبنانی از جمله تمام سلام، نخست وزیر این کشور که با حمایت از پادشاهی سعودی با این کشور اعلام همبستگی کردند، روابط ویژه پادشاهی عربی سعودی با ملت برادر در لبنان را باعث افتخار و سرافرازی دانست و تاکید کرد سعودی همواره خواستار تقویت و استحکام این روابط است.

  تبلیغات

  برگزیده های کاربران