فوری

پخش زنده
 • صفحه اصلى
 • ايران
 • سازمان ملل: دولت سوریه و داعش به جنایت علیه بشریت ادامه می‌دهند

  منبع: دبی-العربیه.نت، فارسی

  یک کمیته تحقیق وابسته به سازمان ملل متحد، دوشنبه ۲۲ فوریه اعلام کرد که جنایت‌های جنگی از حدود ۵ سال پیش به طور مرتب در سوریه تکرار می‌شود و نیروهای دولتی این کشور و شبه‌نظامیان گروه دولت اسلامی موسوم به داعش، در غیاب تحرک جامعه جهانی، به جنایت‌های جنگی خود ادامه می‌دهند.

  به گزارش خبرگزاری رویترز، این کمیته تحقیق مستقل وابسته به سازمان ملل متحد در گزارش خود نوشته است: «نقض فاحش حقوق بشر و قانون بین‌المللی انسانی بدون هیچ مانعی در سوریه ادامه دارد و نبود مجازاتی برای این جرایم باعث تشدید آن‌ها می‌شود».

  این گزارش افزوده است: «همچنان بندهای قطعنامه‌های مرتبط شورای امنیت... بدون توجه و بدون اجرا از سوی عاملان این جنایت‌های جنگی، رها شده‌اند».

  این گزارش تاکید کرده است: «همچنان نیروهای دولتی و داعش، به جنایت‌های خود علیه بشریت ادامه می‌دهند. جنایت‌های جنگی به صورت گسترده‌ای ادامه دارد».

  این برای نخستین بار نیست که نهادهای بین‌الملی از جنایت‌های جنگی نیروهای دولتی سوریه و شبه‌نظامیان داعش خبر می‌دهند. چندی پیش سازمان ملل متحد گزارشی از «جنایت علیه بشریت» در زندان‌های نظام سوریه منتشر کرده بود.

  همچنین بمباران مناطق مسکونی سوریه با استفاده از بمب‌های بشکه‌ای ادامه دارد. این بمب‌ها تلفات بزرگ انسانی به بار می‌آورد.

  كميته تحقیق سازمان ملل متحد در ادامه گزارش ۳۱ صفحه‌ای خود افزود: «کشور سوریه چند پاره شده و در آستانه فروپاشی قرار دارد».

  این گزارش ادامه داده است: «باید به حملاتی که بدون قائل شدن تفاوت و به شکلی غیر مناسب علیه غیرنظامیان ادامه دارد، پایان داد».

  کمیته وابسته به سازمان ملل متحد خواستار آن شد که پرونده‌های مرتبط با جنگ سوریه به دادگاه کیفری بین‌الملل در لاهه ارائه داده شود تا اجرای عدالت تضمین شود.

  روسیه و چین پیشتر در برابر تلاش‌های غربی برای ارائه پرونده جنگ در سوریه به دادگاه لاهه، مانع تراشی کرده بودند.

  سوریه عضو دادگاه کیفری بین‌المللی نیست؛ از این رو تنها راه برای بررسی پرونده‌های مرتبط با آن توسط این دادگاه، صدور قطعنامه‌های توسط شورای امنیت سازمان ملل متحد است.

  تبلیغات

  برگزیده های کاربران