.
.
.

به دلیل مواضع بیروت.. سعودی کمک‌های تسلیحاتی خود را به لبنان متوقف کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

یک منبع مسئول سعودی، جمعه ۱۹ فوریه در گفت‌وگو با خبرگزاری رسمی این کشور (واس) تصریح کرد که سعودی، «به دلیل مواضع لبنان که با روابط میان دو کشور هماهنگ نیست» کمک‌های تسلیحاتی خود را به ارتش و نیروهای امنیت داخلی این کشور، متوقف می‌کند.

این منبع مسئول افزود: در سایه این واقعیت‌ها، پادشاهی عربی سعودی اقدام به بازنگری کامل در روابط با جمهوری لبنان برپایه وضع موجود و با هدف حمایت از منافع خود کرد و در این زمینه، این تصمیم‌ها اتخاذ شد.

نخست: توقف کمک‌های پادشاهی سعودی برای مسلح کردن ارتش لبنان از راه جمهوری فرانسه که قرار بود میزان آن به سه میلیارد دلار آمریکا برسد.

دوم: توقف کمک باقی‌مانده از سوی پادشاهی سعودی به نیروهای امنیت داخلی لبنان که قرار بو به یک میلیارد دلار برسد.

این منبع مسئول افزود: «پاشاهی عربی سعودی بسیار تلاش کرد که اوضاع به اینجا نرسد. اما در عین حال بر حمایت خود از همه طوایف مردم لبنان تاکید می‌کند، هیچ گاه این مردم را تنها نخواهد گذاشت و به همراهی با آن‌ها ادامه خواهد داد. سعودی یقین دارد که این مواضع، مردم لبنان برادر را نمایندگی نمی‌کند».

این منبع در پایان تاکید کرد: «پادشاهی سعودی از مواضع برخی از مسئولان و شخصیت‌های لبنانی از جمله تمام سلام نخست وزیر این کشور که ایستادن خود را در کنار پادشاهی و همبستگی خود را با آن اعلام کردند، تقدیر می‌کند و همچنین به روابط برجسته پادشاهی عربی سعودی با مردم لبنان، افتخار می‌کند؛ روابطی که پادشاهی همواره در پی استحکام و توسعه آن است».