.
.
.

امارات از سعودی در بازنگری در روابطش با لبنان اعلام حمایت کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

وزارت امور خارجه و همکاری‌های بین‌الملل امارات متحده عربی، حمایت کامل خود را از تصمیم پادشاهی عربستان سعودی برای بازنگری فراگیر در روابط خود با جمهوری لبنان، اعلام کرد؛ اقدامی که طی آن سعودی، کمک‌های تسلیحاتی خود را به ارتش و نیروهای امنیت داخلی لبنان متوقف کرد.

دلیل این اقدام سعودی، مواضع رسمی لبنان در محافل عربی و منطقه‌ای بود. آخرین این مواضع محکوم نکردن تجاوزهای ایران به سفارت و کنسولگری سعودی در ایران بود.

به گزارش خبرگزاری رسمی امارات (وام)، وزارت امور خارجه این کشور در بیانیه خود تصریح کرده است که تصمیم پادشاهی عربی سعودی در پی تکرار مواضع منفی آشکار لبنان در برابر اجماع عربی گرفته شده است؛ مواضعی که ناخرسندی و شگفتی را در پی داشت در حالی که تماس‌هایی در این زمینه با طرف‌های ذی‌ربط لبنانی گرفته شد.

در این بیانیه آمده است: «موضع رسمی لبنان، از سوی کسانی که دشمن منافع لبنان و منطقه عربی آن هستند، ربوده شده است. سلطه آن‌چه که حزب‌الله نامیده می‌شود، بر موضع رسمی لبنان آشکار است؛ مساله‌ای که باعث شد لبنان مواضعی علیه منافع عربی که بر سر آن اجماع شده بود بگیرد».

در این بیانیه آمده است: «با توجه به حمایت تاریخی و سنتی پادشاهی عربی سعودی و کشورهای شورای همکاری خلیج عربی از لبنان و میزبانی‌شان از لبنانی‌ها تا بخشی اصلی از مسیر توسعه و شکوفایی در سال‌های گذشته باشند، و ایستادگی‌شان در کنار لبنان در شرایط دشواری را که پشت سر گذاشت، ما از این موضع‌گیری‌های منفی که بیان‌گر جهت‌گیری اکثر لبنانی‌ها نیست، متاسفیم».

وزارت امور خارجه امارات افزود: «با توجه به آن‌چه گفته شد، کشور امارات، به طور کامل از تصمیم کشور برادر، پادشاهی عربی سعودی، در توقف حمایت‌های تسلیحاتی خود به ارتش و نیروهای امنیت داخلی لبنان حمایت می‌کند و از لبنان و لبنانی‌‌ها می‌خواهد تا این کشور را به محیط عربی‌اش به دور از تاثیرهای ایران که حزب‌الله در پی آن است، بازگردانند».