.
.
.

الجبیر: آمریکا هرگز سعودی را به نفع ایران رها نخواهد کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

عادل الجبیر وزیر خارجه سعودی روز پنجشنبه 18 فوريه، در مصاحبه با خبرگزاری فرانسه با تاکید بر اینکه آمریکا «متحد اصلی» پادشاهی سعودی است گفت:«آمریکا به دلیل توافق هسته ای ایران با قدرت‌های بزرگ هرگز سعودی را به نفع تهران رها نخواهد کرد».

وزیر خارجه سعودی در پاسخ به این سوال که آیا کشور متبوعش احساس نمی کند که آمریکا این کشور را رها کرده، گفت:«هرگز چنین احساسی وجود ندارد».

وی افزود:« ایالات متحده آمریکا همپیمان تاریخی ، مهمترین شریک تجاری، بزرگترین کشور سرمایه گذار اقتصادی در سعودی و منبع اصلی تجهیزات نظامی نیروهای ماست که بیش از 7 دهه با هم رابطه داریم».

ما نسبت به همپیمانی خود با آمریکا هیچ تردیدی نداریم کما اینکه شکی نداریم که آمریکا نسبت به امنیت سعودی متعهد است و این مسئله تاکنون در گفتار و رفتار ثابت شده است».

الجبیر افزود:«نه تنها هیچگونه عقب نشینی در روند این روابط تاریخی نمی بینم بلکه روابط دو کشور روبروز گسترده تر هم می شود».

وزیر خارجه سعودی گفت:«اگر ایران خواهان روابط خوب با سعودی است باید رفتارش و سیاستش در منطقه را تغییر دهد».

وی افزود:« سعودی علاقمند است که روابط بهتری با ایران داشته باشد اما این روابط باید بر اساس اصل «حسن همجواری» و اصل «عدم مداخله» در امور کشورهایی مانند لبنان، سوریه، عراق، بحرین و یمن باشد».

الجبیر: تا بازگشت دولت قانونی در یمن به عملیات نظامی ادامه می دهیم

وزير خارجه سعودى با اشاره به بحران يمن گفت، پادشاهی سعودی که اکنون ائتلاف عربی ضد کودتای حوثی ها در یمن را به عهده دارد، تا بازگشت دولت قانونی در یمن به حمایت از عبد ربه منصور هادی رئیس جمهور مشروع این کشور ادامه خواهد داد.

الجبیر گفت:«ما تا تحقق همه اهداف تعیین شده از جمله بازگشت قانون و کنترل همه مناطق کشور به وسیله دولت به عملیات نظامی علیه حوثی ها ادامه خواهیم داد».

الجبیر تاکید کرد که بازگشت مشروعیت و کنترل دولت بر همه یمن تنها نیازمند زمان است.

وزیر خارجه سعودی گفت:« ائتلاف عربی با کمک های نظامی خود دولت قانونی یمن را قادر ساخت تا بیش از سه چهارم از مناطق تحت اشغال حوثیها را بازپس گیرد».

الجبیر افزود:«باز کردن راه های امداد رسانی به مقاومت و ارتش ملی یمن، فشارهای نظامی باعث شد که اخیرا حوثی ها و صالح به دنبال راه حل سیاسی باشند».

الجبیر در باره برخی نظریه ها که گفته است پادشاهی سعودی در باطلاق یمن گرفتار شده، گفت:«پادشاهی سعودی در یمن گرفتار نشده ما تنها بخش کوچکی از نیروهایمان در عملیات یمن شرکت می کنند ما دارای نیروی هوایی بسیار قدرتمند، نیروی زمینی بسیار قوی و نیروی دریایی مقتدری هستیم بنابرین پادشاهی سعودی در یمن گرفتار نیست».

ماموریت سعودی در یمن مبارزه با داعش است

الجبیر در رابطه با اعزام نیروهای زمینی به سوریه گفت:« همانطور که قبلا اعلام کردیم پادشاهی سعودی برای نابودی داعش آماده است که نیروهای ویژه‌ای را در چارچوب ائتلاف بین المللی به سوریه اعزام کند».

وی افزود:«ماموریت نیروهای سعودی در صورت ارسال به سوریه، از بین بردن گروه تروریستی داعش در چارچوب ائتلاف بین المللی است».

الجبیر تاکید کرد که پادشاهی سعودی به بدون هماهنگی با دیگران و به تنهایی اقدام نخواهد کرد.

وزیر خارجه سعودی رژیم سوریه را مقصر اصلی بحران این کشور دانست و گفت:«بشار اسد بیش از 300 هزار تن از مردم خود را کشت، 12 میلیون را آواره و سوریه را کاملا ویران کرد بنابرین هیج جایگاهی در آینده سوریه نخواهد داشت».

الجبیر تاکید کرد، این نیروها در صورت ورود به سوریه، ماموریت مبارزه با داعش را بر عهده خواهند داشت. الجبیر بیان داشت که این ائتلاف بین المللی است که بعدها درباره گسترش ماموریت خود علیه رژیم سوریه تصمیم می گیرد.

وزیر خارجه سعودی با اشاره به بحث محدود کردن سهمیه فروش برخی کشورها در بازار نفت گفت:«سعودی همدنان سهمیه فروش خود را در بازار نفت حفظ خواهد کرد».