.
.
.

اردوغان: کُردهای سوریه غیر نظامیان را با اسلحه آمریکایی می‌کشند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

رجب طیب اردوغان رئیس جمهوری ترکیه گفت که «یگان‌های مدافع خلق کُرد» در سوریه از اسلحه اهدایی آمریکا علیه غیر نظامی‌ها استفاده می‌کنند. او افزود که در این باره با باراک اوباما رئیس جمهوری آمریکا گفت‌وگو خواهد کرد.

آنکارا، «یگان‌های مدافع خلق کُرد» را مسئول انفجار انتحاری روز چهارشنبه آنکارا می‌داند که ده‌ها کشته و زخمی برجای گذاشت.

حمایت آمریکا از «یگان‌های مدافع خلق کُرد»، خشم ترکیه را برانگیخته است. آنکارا بیم آن دارد که پیشروی شبه‌نظامیان کُرد در شمال سوریه باعث تهییج خواست استقلال طلبانه اقلیت کُرد در ترکیه شود.

اردوغان و دولت ترکیه می‌گویند که «یگان‌های مدافع خلق کُرد» – بازوی مسلح حزب اتحاد دموکراتیک کُرد سوریه - مسئول حمله انتحاری توسط خودرویی بمب‌گذاری در یکی از مناطق اداری اصلی در آنکارا پایتخت ترکیه است که به کشته شدن دستکم ۲۸ تن انجامید. اکثر کشته‌شدگان از سربازان ارتش بودند.

به گزارش خبرگزاری رویترز، اردوغان جمعه ۱۹ فوریه گفت که از «تروریست» نشناختن «یگان‌های مدافع خلق کُرد» توسط غرب، ناخرسند است و در تماس تلفنی با اوباما توضیح خواهد داد که اسلحه آمریکایی باعث چه اقداماتی توسط این شبه‌نظامیان شده است.

رئیس جمهوری ترکیه در گفت‌وگو با خبرنگاران افزود: «به او (اوباما) خواهم گفت.. ببین اسلحه‌ای که اهدا می‌کنید چگونه استفاده می‌شود».

او افزود: «چند ماه پیش در دیدار با او (اوباما) به او گفتم که ایالات متحده اسلحه ارائه می‌دهد. سه هواپیمای حامل اسلحه به دست آن‌ها رسید که در نهایت به دست داعش افتاد و نیمی از آن‌ها به حزب اتحاد دموکراتیک رسید».

او ادامه داد: «این اسلحه علیه چه کسانی استفاده شد؟ علیه غیر نظامیان استفاده شد و باعث کشته شدن آن‌ها شد».

به نظر می‌رسد اشاره اردوغان به پرتاب اسلحه برای «یگان‌های مدافع خلق کُرد» توسط هواپیماهای آمریکایی در اواخر سال ۲۰۱۴ است.

پیش از این، مولود چاووش اغلو وزیر امور خارجه ترکیه، ایالات متحده را به اتخاذ مواضع ضد و نقیض درباره «یگان‌های مدافع خلق کُرد» متهم کرد.

چاووش اغلو تصریح کرد که جان کری وزیر امور خارجه آمریکا به او گفته بود که نمی‌توان به شبه‌نظامیان کُرد اعتماد کرد و این سخنان با موضع رسمی واشینگتن در تناقض است.

روز پنجشنبه سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا گفت که واشینگتن، «یگان‌های مدافع خلق کُرد» را «گروهی تروریستی» می‌داند.