فوری

پخش زنده
 • صفحه اصلى
 • ايران
 • واشنگتن از برقراری آتش بس در سوریه در هفته جاری مطمئن نیست

  منبع: العربیه.نت- فارسی

  ایالات متحده آمریکا از برقراری آتش بس در سوریه در هفته جاری، آنگونه که در کنفرانس مونیخ به توافق رسیده بود، شک دارد.

  مارک تونر، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا در واکنش به افزایش درگیریها در شمال سوریه گفت: "ما نمی خواهیم زمان دقیقی را بر اساس توافقنامه وین ارائه بدهیم. خشونتها متوقف خواهد شد، اما ما نمی دانیم که این فرایند چگونه شکل خواهد گرفت."

  تونر گفت آمریکا بمباران بیمارستان و مدرسه در حلب در روز دوشنبه را که منجر به کشته شدن 50 غیرنظامی شد محکوم می کند، و آنرا غیرقابل قبول می داند. روسیه متهم است که "این حملات هوایی" را انجام داده، اتهامی که مسکو آنرا تکذیب می کند.

  تونر گفت: "ما روی این موضوع تاکید داریم که خشونتها باید در ظرف هفته های جاری متوقف شود."

  جامعه بین المللی و از جمله 5 کشور اصلی شورای امنیت، ترکیه و کشورهای عربی در کنفرانس مونیخ در روز پنجشنبه گذشته در حمایت از سوریه طرحی را برای آتش بس و کمک رسانی بشردوستانه در ظرف یک هفته تصویب کردند.

  اما جنگ در سوریه در هفته جاری شدت گرفته، به ویژه در شمال این کشور که نیروهای رژیم اسد با پشتیبانی هوایی روسیه دست به حمله زدند و مناطقی را از کنترل مخالفان سوریه خارج کردند، و در همین حال جنگجویان کرد نیز مناطق مرزی سوریه با ترکیه را تصرف کردند که با واکنش ترکیه روبرو شد و امکان عملیات زمینی این کشور با مشارکت پادشاهی سعودی را مطرح کرده است.

  سخنگوی وزارت خارجه آمریکا گفت که توپ در حال حاضر در زمین روسیه است، و این کشور هفته گذشته متعهد شد تا به خشونتها پایان دهد.

  تبلیغات