.
.
.

سعودی: به میانجگیری نیازی نیست، ایران می‌داند چه باید بکند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

عادل الجبیر، وزیر امور خارجه سعودی، روز سه‌شنبه 16 فوریه ضمن تاکید بر موضع‌گیری قبلی پادشاهی سعودی در قبال برقراری مجدد روابط ریاض- تهران گفت، نیازی به میانجیگری نیست چرا که ایران بهتر می‌داند که برای بهبود روابطش با ما چه کاری را باید انجام دهد.

الجبیر گفت:«ایران باید به سیاست خصمانه‌اش نسبت به پادشاهی سعودی پایان دهد».

ریاض تاکنون در چندین مناسبت اعلام کرده است که نیازی به میانجیگری میان ایران و سعودی نیست چون تهران خوب می‌داند که برای بهبود روابط خوب با همسایگانش چه سیاستی را باید در پیش بگیرد.

الجبیر گفت:«عدم دخالت در امور کشورهای عربی و متوقف کردن کمک‌های مالی و تسلیحاتی به شبه‌نظامیان فرقه‌گرا در منطقه از مهمترین گام‌هایی است که ایران برای بهبود روابطش با کشورهای عرب همسایه باید بردارد».

به دنبال حمله به کنسولگری و سفارت سعودی در مشهد و تهران، اختلافات میان دو کشور پادشاهی سعودی و ایران شدت یافت. اثرات منفی این اختلاف‌ها نه تنها بر مشکلات منطقه‌ای بلکه حتی بر مسائل بین المللی سایه افکنده است.

از زمان آغاز این اختلافات کشورهایی از قبیل عراق، پاکستان و روسیه برای رفع اختلافات و بهبودی مجدد روابط میان تهران و ریاض پیشنهاد میانجگری دادند. ایالات متحده آمریکا و ترکیه نیز خواستار پایان دادن دو کشور به اختلافاتشان شدند.