.
.
.

انتقاد بریتانیا و فرانسه از نقش روسیه در سوریه پس از «جنایت‌های جنگی»

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

بریتانیا و فرانسه از نقش روسیه در جنگ سوریه انتقاد کرده و تاکید کردند که مسکو باید به جای افزایش تنش در سوریه برای توقف آن تلاش کنند.

این انتقاد پس از کشته شدن ده‌ها غیر نظامی در حملات موشکی به دو منطقه تحت کنترل اپوزیسیون در شمال سوریه ایراد شده است.

سازمان ملل متحد اعلام کرد که در حملات موشکی به پنج مرکز درمانی و دو مدرسه در مناطق تحت کنترل مخالفان در شمال سوریه، دستکم ۵۰ غیر نظامی کشته شدند. سازمان ملل این حملات را «نقض صریح قانون بین‌المللی» توصیف کرد.

احمد داوود اغلو نخست وزیر ترکیه، روسیه را مسئول حمله به دستکم یکی از مناطق دانست و گفت که اقدام مسکو «جنایت جنگی آشکار» است.

به گزارش خبرگزاری رویترز، فیلیپ هاموند وزیر امور خارجه بریتانیا هم در بیانیه‌ای اظهار داشت: «حملات هوایی روزهای گذشته به بیمارستان‌ها در شمال سوریه، می‌تواند در حد جنایت جنگی باشد و باید درباره آن‌ها تحقیق کرد».

این بیانیه افزود: «ادامه بمباران غیر نظامیان توسط نظام اسد و حامیانش با وجود توافق پنجشنبه گذشته برای توقف حملات ستیزه جویانه مرا شوکه کرد.. روسیه باید موضع خود را توضیح دهد و نشان دهد که به پایان دادن جنگ پایبند است و نه تشدید آن».

روسیه مدعی است که در حملات خود به روسیه، مواضع گروه‌های «تروریستی» را هدف قرار می‌دهد. اپوزیسیون سوریه و غرب اما می‌گویند که اکثر حملات روسیه به مواضع گروه‌های میانه‌روی مخالف اسد صورت می‌گیرد.

قدرت‌های جهانی هفته گذشته در نشست مونیخ بر سر تلاش برای «توقف اعمال ستیزه جویانه» طی یک هفته آینده به توافق رسیده بودند.

وزیر امور خارجه فرانسه هم خواستار احترام به توافق مونیخ شد. او گفت: «با روسیه سخن گفتیم و آن‌چه که می‌خواهیم احترام به تعهدات مونیخ است. روسیه همچون دیگر شرکا بر سر آتش بس در سوریه، توقف بمباران و رساندن کمک‌های بشر دوستانه موافقت کرد».