.
.
.

عراق می‌گوید در حال بسیج نیروها برای آغاز عملیات موصل است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

ارتش عراق روز جمعه ۱۲ فوریه اعلام کرد که در حال بسیج کردن نیروهای خود به منظور آغاز عملیات باز پس گیری شهر موصل از شبه‌نظامیان گروه دولت اسلامی موسوم به داعش است.

به گزارش خبرگزاری رویترز، سرتیپ یحیی رسول سخنگوی فرماندهی عملیات مشترک ارتش عراق گفت که صدها تن از سربازان لشکر پانزدهم، به پایگاه نظامی مخمور واقع در ۷۰ کیلومتری جنوب موصل رسیدند و انتظار می‌رود که شماز بیشتری از نیروها از جمله جنگجویان عشایر سنی در چند روز آینده به این پایگاه برسند.

خالد العبیدی وزیر دفاع عراق ماه گذشته گفته بود که عملیات باز پس گیری موصل از شبه‌نظامیان داعش، نیمه نخست سال جاری میلادی (۲۰۱۶) آغاز خواهد شد و بدین ترتیب عراق شاهد پیروزی نهایی بر گروه داعش خواهد بود.

برخی از مسئولان آمریکایی این ارزیابی را تایید می‌کنند اما یک افسر بلندپایه در سازمان اطلاعات آمریکا این هفته به گنگره این کشور گفت که غملیات بازپس گیری موصل، عملیاتی طولانی مدت و پیچیده خواهد بود و احتمل دارد امسال به پایان نرسد.

موصل که همچنان بیش از یک میلیون تن در آن زندگی می‌کنند، بدرگترین شهری است که شبه‌نظامیان داعش از زمان اعلام برپایی نظام خلافت، کنترل آن را بر عهده دارند. شبه‌نظامیان مناطق وسیعی از شمال عراق و سوریه را سال ۲۰۱۴ تصرف کردند.

باز پس گیری موصل، انگیزه بزرگی برای نیروهای عراقی به وجود می‌آورد که طی هفته‌های گذشته موفق شده بودند با پشتیبانی هوایی آمریکا، شهر رمادی واقع در غرب کشور را از شبه‌نظامیان داعش باز پس گیرند.

اما موصل شهری بسیار بزرگتر است و پر جمعیت‌تر است. نیروهای عراقی همچنان برای تامین امنیت رمادی و اطراف آن تلاش می‌کنند.

سرتیپ یحیی رسول گفت که تحرکات نیروهای عراقی در جنوب موصل با نیروهای پیشمرگه کُرد که انتظار می‌رود آن‌ها نیز در عملیات شرکت کنند، هماهنگ می‌شود.

او ادامه داد پس از پایان تمام زمینه چینی‌ها، عراق رسما تاریخ آغاز عملیات موصل را اعلام خواهد کرد.