.
.
.

اردوغان: آمریکا با حمایت از کردهای سوریه به خون‌ریزی در خاورمیانه شدت می‌بخشد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

رجب طیب اردوغان رئیس‌ جمهوری ترکیه روز 11 فوریه طی سخنانی با انتقاد شدید از سیاست آمریکا در قبال رویدادهای اخیر در سوریه گفت، ایالات متحده با حمایت از گروه‌های کرد، «خونریزی» در خاورمیانه را شدت بخشیده است.

رئیس جمهوری ترکیه بار دیگر تاکید کرد: آمریکا باید روشن کند که طرفدار ترکیه است یا گروه های «تروریستی» کرد.

به گزارش تلویزیون العربیه به نقل از خبرگزاری فرانسه، رجب طیب اردوغان، رئیس‌جمهور ترکیه، آمریکا را متهم کرد که با به‌ رسمیت شناختن گروه کرد «حزب اتحاد دموکراتیک سوریه» و «یگان‌های مدافع خلق» خونریزی در خاورمیانه را تشدید کرده است.

گفتنی است که ترکیه این دو گروه را به وابستگی به «پ.ک.ک» و در نهایت تروریستی تلقی می کند . آنکارا همچنین این دو گروه را به همکاری و هماهنگی با رژیم اسد متهم کرده است.

کارشناسان سیاسی انتقادات تند روز چهارشنبه اردوغان را واکنشی به اظهارات سخنگوی کاخ سفید دانسته که گفته است، آمریکا در جنگ با داعش به همکاری خود با «یگان‌های مدافع خلق» ادامه خواهد داد و این گروه را یک گروه «تروریستی» تلقی نمی کند.

ترکیه بارها با گسترش فعالیت کردهای سوریه در شمال این کشور به صورت رسمی اعتراض کرده و آن را خطری جدی برای امنیت ملی خود می داند. این دو گروه از نظر خط مشی سیاسی و ایدئولوژیکی به گروه پ.ک.ک بسیار نزدیک است.

روز سه شنبه اردوغان طی سخنانی در کاخ ریاست‌جمهوری ترکیه، گفت: «آمریکا تا این لحظه حاضر نشده که این دو گروه را به‌فهرست گروه‌های تروریستی اضافه کند. امتناع آمریکا از قرار دادن این دو گروه در فهرست گروههای تروریستی باعث خون ریزی بیشتر در خاورمیانه خواهد شد.»

ایالات متحده آمریکا و کشورهای اروپایی حزب «کارگران کردستان ترکیه» را یک گروه تروریستی می‌دانند. اما از درج گروههای کرد سوریه ای که نقش مهمی را در مبارزه با داعش ایفا می کنند، در فهرست گروههای تروریستی خودداری می کنند.