.
.
.

اخضر الابراهیمی: داعش فرزند نامشروع آمریکا و ایران است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

اخضر الابراهیمی فرستاده ویژه سابق سازمان ملل به سوریه و وزیر پیشین امور خارجه الجزایر "داعش" را "فرزند نامشروع آمریکا و ایران" توصیف کرده، نسبت به نتایج گفت‌وگو میان رژیم سوریه و مخالفان اظهار بدبینی کرد.

الابراهیمی که با سایت فرانسوی "مدیا بارت" مصاحبه کرده، می‌گوید که "تشکیلات دولت اسلامی" موسوم به "داعش" ریشه در بحران عراق دارد بطوری که امروزه در نتیجه اشغال عراق توسط آمریکا در سال 2003 از نفوذ بیشتری در این کشور برخوردار است.

وی با اشاره به این که "عراق دارای دولتی مرکزی بود که علی رغم همه مجازات‌های اعمال شده بر آن، دولتی مدرن به شمار می‌رفت"، اظهار داشت که حمله آمریکا به عراق در سال 2003 تغییراتی ریشه‌ای در موازنه قدرت در خاورمیانه ایجاد کرد.

پیشنهاد واشینگتن به تهران برای خلاص شدن از صدام

الابراهیمی همچنین به این مساله اشاره کرد که آمریکایی‌ها در سال 2003 با این که هشدارهایی نسبت به نابودی زیربنای دولت، ارتش و حزب بعث دریافت کردند ، پیشنهاد خلاص شدن از صدام حسین را به ایران دادند، که در نتیجه آن گروه‌های مسلح و شبه‌نظامیان ظاهر شدند، وی در ادامه افزود:" به نظر من گروه القاعده بازده طبیعی دخالت آمریکا بود و داعش فرزند طبیعی آمریکا و ایران است به همین دلیل معتقدم که حمله به عراق موازنه ژئوپلتیک در خاورمیانه را بطور ریشه‌ای دگرگون کرد".

در پاسخ به این پرسش که چرا ایالات متحده مرتکب چنین اشتباهی شد؟ وزیر خارجه سابق الجزایر، جواب این سؤال را یک "راز" دانست، اما در عین حال تلویحا به این مساله اشاره کرد که "پرونده عراق در آن تاریخ در اختیار وزارت دفاع آمریکا و نه وزارت خارجه این کشور بود، و بر کسی پوشیده نیست که وزارت دفاع از کارشناسان نزدیک به اسرائیل مانند پل ولفتیز، الیوت ابرامز و ریچارد پرل سود می‌برد، در حالی که اسرائیل عراق را یکی از بزرگ‌ترین دشمنان خود به شمار می‌آورد. این تنها تفسیری است که برای اقدام جنون‌آمیز بوش علیه عراق به نظرم می‌رسد".

فرستاه ویژه سازمان ملل متحد به سوریه در ادامه اظهار داشت که رژیم سوریه و اپوزیسیون این کشور آماده پذیرش "راه حل میانه" نیستند و "همه به حامیان مختلف از جمله روسیه، ایران، ایالات متحده و برخی کشورهای منطقه اتکاء دارند".

رئیس اسبق دستگاه سیاست خارجی الجزایر اضافه کرد:" در صورت دست‌یابی به توافق بر سر راه حلی سیاسی و تطبیق جدی آن، این امکان وجود خواهد داشت که کورسوی امیدی مشاهده شود، در غیر این صورت نمی‌توان انتظار چیزی را داشت".

حمایت روسیه و ایران اسد را نگهداشت

اخضر الابراهیمی در ادامه این مصاحبه گفت که روسیه و پیش از آن ایران، باعث بر سر قدرت باقی ماندن اسد و رژیم او هستند و به این رژیم توان جدیدی در مذاکرات دادند در حالی که توافق میان طرف‌های بحران سوریه همچنان بعید به نظر می‌رسد.

از سال 2014 زمانی که الابراهیمی به عنوان فرستاده ویژه سازمان ملل معرفی شد و توانست کنفرانس ژنو2 را منعقد کند، تا کنون در سوریه تحول و دگرگونی قابل ملاحظه‌ای رخ نداده است. وی در آن هنگام گفته بود که هیئت مذاکره‌کننده رژیم سوریه برای گفت‌وگو نیامده، بلکه تنها برای راضی کردن روس‌ها به کنفرانس آمده است.

این دیپلمات پرسابقه انباشته شدن اشتباهات کشورهای غربی از هنگام آغاز بهار عربی را دلیل افزایش خطرات در منطقه دانست که به نوبه خود باعث ارتکاب اشتباهات فزاینده از سوی رژیم‌های عربی نیز شد.

وی در این رابطه به اظهارات خانم لیو ماری، وزیر خارجه وقت فرانسه استناد کرد که خواستار تحویل گاز اشک‌آور به رژیم زین العابدین بن علی برای رویارویی با اعتراضات در تونس شده بود.

الابراهیمی معتقد است که اشتباه دیگر این بود که تصور می‌شد در صورتی که حسنی مبارک خود را برای انتخابات ریاست جمهوری در مصر نامزد نکند، اعتراضات در این کشور پایان خواهد گرفت، در حالی که برخی دیگر تصور می‌کردند که بشار اسد همانند بن علی در تونس و مبارک در مصر از قدرت کناره‌گیری خواهد کرد. وی این خوانش را به عنوان یکی از اشتباهات سنگین توصیف کرد.