.
.
.

ائتلاف بین‌المللی اعزام نیروهای سعودی را بررسی می‌کند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

اجلاس کشورهای عضو ائتلاف بین المللی ضد داعش روز پنجشنبه در بروکسل، در مقر سازمان پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) تشکیل شد. ریاست هیات نماینده پادشاهی سعودی در این اجلاس را شاهزاده محمد بن سلمان، جانشین ولیعهد سعودی به عهده دارد.

در این اجلاس پیشنهاد اعزام نیروهای زمینی سعودی برای جنگ با داعش در چارچوب ائتلاف بین المللی مورد بحث قرار می گیرد.

اجلاس وزیران دفاع پیمان ناتو در حالی برگزار می شود که جنگ سوریه بر این اجلاس سایه انداخته است. حملات هوایی روسیه، بحران آوارگان و چالشهای امنیتی اروپا مذاکرات کنونی ناتو را بشدت تحت تاثیر قرار داده و همچنین حضور گسترده نیروهای روسیه در سوریه و شرق مدیترانه، موازنه قدرت در این بخش استراتژیک از جهان را برهم زده است.

یانس استولتنبرگ، دبیرکل ناتو گفت جنگ ضد داعش در این دور از مذاکرات ائتلاف بین المللی به رهبری آمریکا در محور گفتگوها قرار دارد و کشورهای عضو ناتو به بررسی پیشنهاد پادشاهی سعودی برای اعزام نیروی زمینی برای جنگ با داعش می پردازند.

دبیرکل ناتو گفت که جنگ رژیم سوریه علیه مردم این کشور و جنگ داعش و جنگهای نیابتی دیگر باعث شده تا میلیونها نفر از خانه های خود آواره شده، و هم اکنون صدها هزار نفر از شهروندان سوریه راه مهاجرت به اروپا را در پیش گرفته اند.

آلمان و ترکیه از ناتو خواسته اند تا روند مهاجرت را از طریق تجسس هوایی و گشتهای دریایی مدیریت کند و با درهم شکست باندهای قاچاق مهاجران از مرزهای اروپا محافظت کند.

اعزام نیروهای زمینی برای مشارکت در جنگ با داعش با مشکلاتی روبروست که قرار است کشورهای عضو ائتلاف بین المللی آنها را حل کنند. برای این کار لازم است ستاد مشترکی برای عملیات هوایی و عملیات زمینی تشکیل شود و با نیروهای روسیه نیز هماهنگی لازم بعمل آید.