.
.
.

معاون رئیس جمهوری یمن: دخالت‌های ایران عامل ادامه جنگ است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

خالد بحاح معاون رئیس جمهوری یمن می‌گوید که عامل ادامه جنگ در کشورش دخالت‌های ایران است و حوثی‌ها خود تصمیم گیرنده نیستند بلکه تابع تصمیمات ایران هستند.

بحاح در جلسه گفت‌وگویی با عنوان «چالش‌های دولت‌ها در محقق ساختن توسعه» در چارچوب گردهمایی بین‌المللی دولت‌ها با مدیریت ترکی الدخیل مدیر شبکه العربیه سخن می‌گفت.

بحاح گفت که اگر تنش در یمن، یمنی-یمنی بود، می‌شد آن را از راه سیاسی یا قبیله‌ای حل کرد.

او افزود: «اما اکنون وضعیت متفاوت است، گروه‌ها خود تصمیم نمی‌گیرند، دخالت ایران بسیار واضح است و این بازی بدی است که با کمال تاسف ایرانی‌ها می‌کنند».

جمهوری اسلامی ایران از حوثی‌ها در یمن حمایت می‌کند.

بحاح گفت که سال ۲۰۱۴ با هدف بازگرداندن ثبات به یمن، پست ریاست دولت را پذیرفت. او ادامه داد که ائتلاف عربی در بازگرداندن یمن به وضعیت طبیعی‌اش یاری خواهند رساند.

او به مناط تحت نفوذ حوثی‌ها اشاره کرد و گفت که تروریسم این مناطق را هدف قرار نمی‌دهد.

بحاح اظهار داشت: «به گفت‌وگهای سیاسی علاوه بر عملیات نظامی با هدف به ثمر نشاندن راه حل سیاسی ادامه خواهیم داد». او افزود: «بیش از ۸۰ درصد از سرزمین‌های یمن در کنترل ما است، در آستانه ورود به صنعا (پایتخت یمن) هستیم».

رئیس جمهوری یمن گفت که وضعیت در کشورش بسیار دشوار است «اما می‌توانیم برپایه استراتژی جدید برای خروج از بحران کشور عمل کنیم.. دورنمایی برای بازسازی کشور و بازگرداندن یمن به وضعیت طبیعی‌اش داریم».

بحاح ادامه داد: «برادرانمان در خلیج حمایت زیادی به ما ارائه دادند». او خاطرنشان کرد که هنگام آغاز تغییرات در یمن در سال ۲۰۱۲ «درخواست حمایت بین‌المللی از سازمان ملل و شورای همکاری خلیج را ارائه دادیم».