.
.
.

الجبیر: مشارکت زمینی در سوریه را با کشورهای ذیربط بررسی می‌کنیم

اعلام همبستگی مطلق مراکش با سعودی در تعامل این کشور با امور داخلی‌اش

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

عادل الجبیر، وزیر خارجه پادشاهی عربی سعودی، روز چهارشنبه در رباط پایتخت پادشاهی مراکش، بار دیگر تاکید کرد "در صورتی که ائتلاف بین‌المللی نیروی زمینی به سوریه ارسال کند، سعودی آماده مشارکت در این نیرو است".

وزیر خارجه سعودی که رسما از مراکش دیدار می‌کند در ادامه افزود:" ما جزئیات مشارکت نیروی زمینی خود در سوریه را با کشورهای ذیربط بررسی می‌کنیم".

الجبیر در مقر وزارت امور خارجه مراکش با صلاح الدین مزوار، همتای مراکشی خود ملاقات کرد و در پایان این ملاقات ضمن حضور در نشست رسانه‌ای مشترک، تاکید کرد که پادشاهی سعودی بر "محافظت از ارگان‌های دولتی سوریه و پایان دادن به جنگ" اصرار می‌ورزد.

وزیر خارجه سعودی به نمایندگی از کشور متبوعش گفت:" ما با تمام توان خود پایبند به برآورده ساختن همه خواسته‌های ملت سوریه هستیم".

شکست گفت‌وگوهای ژنو درباره سوریه

الجبیر در ادامه بیان داشت "گفت‌وگوهای ژنو به علت لجاجت هیئت رژیم (سوریه) و روسیه" ناکام ماند. او اما تاکید کرد که "جایی برای بشار الاسد در آینده سوریه وجود ندارد و این مساله قطعی است".

رئیس دستگاه دیپلماسی سعودی درباره موضع کشورش در قبال وضعیت در عراق تاکید کرد که سعودی برقراری امنیت و ثبات در عراق را مورد اهتمام قرار می‌دهد و اضافه کرد " ما اصرار داریم که عراق زیر سلطه هیچکس به ویژه ایران نباشد".

اعلام همبستگی مطلق مراکش با سعودی

در این نشست رسانه‌ای، مزوار، وزیر خارجه مراکش همبستگی مطلق کشورش را با سعودی برای مواجه با هرگونه دخالت در امور داخلی‌اش اعلام داشت و تاکید کرد :"ما در رویارویی با همه خطراتی که صلح در منطقه خلیج را تهدید می‌کند، در کنار سعودی قرار داریم"، وی مخالفت مراکش با بکارگیری مغرضانه فرقه‌گرایی و دخالت در امور داخلی کشورها را اعلام داشت و تاکید کرد که عملیات "توفان قاطعیت" برای "دفاع از مشروعیت در یمن" آغاز شد.

رئیس دستگاه دیپلماسی مراکش درباره بحران جاری در سوریه گفت:" راه حل در سوریه در گرو مرحله‌ای انتقالی است که ملت آن را اداره کند"، وی در ادامه بیان داشت "تروریسم بلای پرشاخه‌ای است که راه حل‌های امنیتی به تنهایی نمی‌تواند آن را شکست دهد".

گفتنی است که پادشاهی مراکش در ائتلاف عربی به رهبری پادشاهای سعودی برای بازگرداندن مشروعیت در یمن مشارکت دارد.

این نخستین دیدار رسمی عادل الجبیر از مراکش از هنگام تعیین وی به عنوان وزیر امور خارجه سعودی است.