.
.
.

سعودی در واکنش به اعدام شهروندش در عراق: در امور کشورها دخالت نمی‌کنیم

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

ثامر السبهان، سفیر کشور پادشاهی سعودی دربغداد روز دوشنبه 8 فوریه در واکنش به اجرای حکم اعدام یک شهروند سعودی متهم به اقدامات تروریستی در عراق، گفت که سعودی در امور یا احکام قضایی هیچ کشوری دخالت نمی کند.

مقامات قضایی عراق روز جمعه عبدالله عزام القحطانی را که به اتهام فعالیت های تروریستی و قتل چند شهروند عراقی به اعدام محکوم شده بود، اعدام کرد. دادگاه عراق 7 سعودی دیگر را به اعدام محکوم کرده که احتمالا در آینده نزدیک احکام آنها اجرا خواهد شد.

در واکنش به اجرای حکم اعدام القحطانی، سفیر سعودی در عراق در مصاحبه با العربیه نت، گفت:«پادشاهی سعودی نسبت به صدور این حکم نه اعتراض دارد و نه در امور قضایی کشورها دخالت می کند».

وی افزود:«از مسئولان عراقی خواست تا با مقامات قضایی این کشور ملاقات کند تا زمینه محاکمه عادلانه شهروندان سعودی با حضور وکلای قانونی آنها صورت گیرد و چنانچه حکم آنها اعدام است اجازه دهند خانواده آنها با آنها ملاقات کنند و بعد از اجرای احکام اعدام ها پیکرهایشان را از طریق سفارتخانه سعودی تحویل خانواده شان دهند».

سفیر سعودی افزود:« مقامات امنیتی عراقی روز اول که حکم اعدام را اجرا کردند به ما اطلاع ندادند اما روز بعد ما را در جریان کامل قرار دادند».

السبهان اظهار داشت:« بسیاری از زندانیان سعودی می گویند در مرحله تحقیقات امنیتی بر آنها اعمل فشار شده است.در چنین شرایطی ما بیم آن داریم که عدالت به درستی اجرا نشود. البته ما با تروریسم، تروریست ها، کج اندیشان منحرف، مشوقان و حامیان، آنها به شدت مخالفیم و با ارعاب و ترساندن دیگران با هر اسم و عنوانی مخالف هستیم ».

بر اساس گزارش های رسانه‌ای، عبدالله عزام القحطانی، از سوی دادگستری عراق، به قتل یک طلا ساز در بغداد، و نیز منفجر کردن شماری از وزارت خانه‌ها و ساختمان‌های دولتی متهم شده است. بازداشت شدگان سعودی در عراق، از مشکلاتی از جمله دیدار با وکلای خود رنج می برند، بویژه آنکه وکلا در صورت دفاع از متهمان سعودی، با تهدید روبرو می شوند.