.
.
.

فرار 55 هزار آواره سوری از حلب به سوی مرز تركيه

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

چاووش اوغلو، وزیر امور خارجه ترکیه، روز یکشنبه 7 فوریه گفت، کشورش سیاست «درهای باز» به روی پناهندگان سوری را تغییر نخواهد داد.

وی گفت:«انتظار می رود که تعداد آوارگان سوری به مرز ترکیه به 55 هزار نفر خواهد رسید».

در همین حال فرماندار شهرستان کیلیس، گفته است که 35 هزار نفر از آوارگان سوری با دریافت کمک های انسانی از ترکیه در چادرهایی در داخل خاک سوریه مستقر شدند.

در همین حال وزرای خارجه اتحادیه اروپا از آنکارا خواستند در های این کشور را به روی سوری هایی که از بمباران روسیه و قلع وقمع رژیم اسد آواره شده اند، باز کند.

از سوی دیگر بیرث کوندرز، وزیر امور خارجه هلند گفت:«ما باید به کسانی که نیاز به کمک های انسان دوستانه داشته باشند اجازه دهیم وارد مرز ها شوند این یک وظیفه انسانی است. ما درک ملاحظات امنیتی و ضرورت بررسی هویت افراد را درک می کنیم اما کمک به پناهندگان یک وظیفه اخلاقی و انسانی است» .

وزیر امور خارجه ترکیه در ادامه سخنانش گفت:« کشورش پنج هزار آواره سوری که بمباران روسیه و حمله ارتش اسد آوارده شده اند را تاکنون جا داده و انتظار دارد که 50 هزار آواره دیگر به مرز این کشور برسند».

چاووش اوغلو افزود: « ما نمی توانیم نسبت به آوارگانی که در آن سوی مرز ها زیر گلوله باران وحشیانه رژیم اسد و با حمایت شبه نظامیان شیعه مورد حمایت ایرانی قتل عام می شوند، بی تفاوت باشیم ».

به گزارش خبرگزاری رویترز، هزاران آواره سوری که از شهرهای ادلب، رقه و حلب به مرز ترکیه متواری شده اند، در زیر گرمای شدید منطقه و در شرایط بسیار دشواری قرار دارند.

ترکیه پیشتر اعلام کرد که از پذیرش آوارگان سوری جدید به این کشور معذور است اما روز گذشته مرز «آکچافلعه» را برای پذیرش آوارگان باز کرد و بیش از 5 هزار نفر سوری را پذیرفت.

در همین حال فیدریکا موگرینی، مسئول سیاست خارجه اتحادیه اروپا، اظهار داشت، کمک های اتحادیه اروپا به ترکیه بیشتر به منظور ارائه خدمات انسانی بهتر به پناهندگانی است که از سوریه به این کشور پناه می برند. این کمک ها ترکیه را قادر خواهد کرد که با آغوش بازتری از پناهندگان پذیرایی کند.

از آغاز جنگ داخلی سوریه در سال 2011 تاکنون بیش دو میلیون و800 هزار پناهنده سوری در ترکیه پذیرفته شدند. آوارگان سوری اغلب در محل اسکان پناهندگان زندگی می کنند.

حضور نزدیک به دو میلیون آواره سوری در ترکیه علاوه بر مشکلات امنیتی و اجتماعی هزینه سنگینی نیز بر دوش اقتصاد این کشور گذاشته است. مقامات ترکیه پیشتر اعلام کردند که بحران سوریه و پذیرش آوارگان سوری بیش از 6 میلیارد دلار برای آنکارا هزینه داشته است.