.
.
.

اردوغان: اگر لازم باشد مرز را برای سوری ها باز می کنیم

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

رجب طیب اردوغان، نخست وزیر ترکیه، روز شنبه 6 فوریه گفت این کشور آماده است که در صورت لزوم مرز را برای آوارگان سوریه باز کند. او تاکید کرد که ترکیه با بسته شدن راه ارتباطی به شهر حلب در "خطر تهدید" قرار گرفته است. او گفت که هزاران آواره سوری که بیشتر آنها زن و کودک هستند از حلب در حال خروج هستند و از هجوم نیروهای رژیم سوری و بمبارانهای هوایی روسیه می گریزند.

اردوغان که در بازگشت از کشور سنگال با خبرنگاران سخن می گفت محاصره شهر حلب توسط نیروهای رژیم اسد را یک تهدید برای کشور ترکیه دانست.

او گفت: "اگر مردم به در خانه ما بیایند، در آن صورت ما راه دیگری نداریم جز آنکه به برادرانمان اجازه ورود دهیم."

سلیمان تبیز، فرماندار شهر مرزی کیلیس، نیز گفت که حدود 30 هزار نفر از آوارگان سوری در شهر مرزی اعزاز در سوریه در طی روزهای گذشته جمع شده اند.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، و به نقل از تبیز، 70 هزار سوری هم اکنون از مقابل نیروهای رژیم اسد در منطقه حلب به سمت مرز ترکیه در حال حرکت هستند. گذرگاه مرزی انجو بینار در ترکیه و باب السلامه در سوریه هم اکنون بسته است، و هزاران نفر آواره سوری در آنسوی مرز در طی روزهای گذشته تجمع کرده اند.

در همین حال مولود چاووش اوغلو، وزیر خارجه ترکیه هم گفت که این کشور ممکن است به سیاست درهای باز برای آوارگان سوری ادامه دهد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم