پنتاگون: آمریکا نقض حریم هوایی ترکیه توسط جنگنده روسی را تایید می‌کند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

مارک رایت سخنگوی وزارت دفاع آمریکا (پنتاگون) اعلام کرد این وزارتخانه می‌تواند تایید کند که یک جنگنده روسیه ، روز جمعه ۳۰ ژانویه حریم هوایی ترکیه را نقض کرده است.

به گزارش خبرگزاری ریانووستی روسیه، مارک رایت در بیانیه‌ای که در این باره صادره کرده: «ما از گزارش‌ها در این زمینه مطلع هستیم و می‌توانیم تایید کنیم که روز جمعه یک فروند هواپیمای دیگر روس، حریم هوایی ترکیه و سازمان پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) را نقض کرده است».

بنا بر این بیانیه: «مهم است که روسیه و ترکیه مذاکره کنند و اقداماتی را برای جلوگیری از تنش در روابط دو کشور به کار بندند».

این مقام پنتاگون با ابراز حمایت از آنکارا گفت: «آمریکا و ناتو در کنار ترکیه باقی می مانند».

وی افزود: «ما از روسیه می خواهیم به حریم هوایی ترکیه احترام بگذارد و فعالیت هایی را که به بی‌ثباتی فزاینده در منطقه دامن می‌زند، متوقف کند.»

آنکارا شنبه سفیر روسیه را در اعتراض به نقض حریم هوایی ترکیه توسط یک فروند جنگنده سوخو-۳۴ روسیه، احضار کرد.

بنا بر بیانیه وزارت امور حارجه ترکیه، آنکارا از سفیر مسکو خواست تا روسیه به نقض حریم هوایی ترکیه ادامه ندهد.

رجب طیب اردوغان رئیس جمهوری ترکیه نیز از روسیه خواست از هر اقدام غیر مسئولانه‌ای پس از نقض مجدد حریم هوایی کشورش توسط روسیه خودداری کند. او گفت تلاش خواهد کرد تا با ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری روسیه دیدار و گفت‌وگو کند.

در بیانیه وزارت امور خارجه ترکیه آمده است که چند بار به جنگنده روس پیش از ورود به حریم هوایی ترکیه، با زبان روسی هشدار داده شد.
این بیانیه روسیه را به افزایش تنش متهم کرد و افزود که روسیه مسئول عواقف وخیم احتمالی در این باره است.

از سویی پیمان ناتو از روسیه خواست به حریم هوایی ترکیه احترام بگذارد و تمام اقدام‌های لازم را برای تصمین عدم تکرار نقض حریم هوایی ترکیه انجام دهد.

وزارت دفاع روسیه در مقابل، نقض حریم هوایی ترکیه و موارد مشابه قبلی را تکذیب کرده است.

نوامبر گذشته ترکیه یک جنگنده روسی را پس از نقض حریم هوایی‌اش در نزدیکی مرزهای سوریه سرنگون کرد؛ اقدامی که بحرانی شدن اوضاع میان دو کشور انجامید. روسیه اما نقض حریم هوایی ترکیه توسط جنگنده‌اش را رد می‌کند و می‌گوید که این جنگنده در آسمان سوریه سرنگون شده است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید