مقام حماس: حمایت ایران از مقاومت فلسطین دروغ است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

موسی ابومرزوق، نایب رئیس دفتر سیاسی حماس، به روزنامه فرامنطقه ای شرق الاوسط گفت که حمایتهای ایران از مقاومت فلسطین، به ویژه بعد از سال 2009، کاملا دروغ است.

ابومرزوق، در یک گفتگوی ضبط شده، در باره ادعای ایران در کمک به مقاومت فلسطین و نقش منفی این کشور در بحران یمن اظهار نظر کرد.

ابومرزوق به رابطه ایران و روسیه اشاره کرد و گفت: "در حال حاضر ایران مشغول معامله با روسیه است و ما قربانی این زدوبند هستیم."
ابومرزوق در مورد کمکهای ایران به حماس گفت: "موضوع آنطور که می گویند نیست. از سال 2009 تا کنون هیچ چیزی ارسال نشده و تمام ادعاها دروغ است."

او گفت که کمکهای ایران مشروط به پادرمیانی حماس برای بهتر شدن رابطه ایران و سودان و دیگر کشورها بوده است. او در مرود کشتی های ارسالی برای کمک به حماس گفت: "از سال 2011 هر کشتی ای که گم می شد، می گفتند که برای حماس فرستاده ایم. یک کشتی در نیجریه توقیف شد، ایرانی ها گفتند که برای حماس فرستاده بودیم. چطور ما هیچ کشتی کمک ندیدم، و همه آنها گم و یا توقیف شدند."

ابومرزوق در مورد دخالت ایران در یمن گفت: "آنها با دورویی و شیوه رفتارشان مردم یمن را نابود کردند."

ابومرزوق گفت که ایران بعد از شروع بحران سوریه کمکهای خود به حماس را قطع کرد، زیرا با حماس در این مورد اختلاف داشت.

او افزود که حزب الله لبنان در پی میانجیگری برای حل اختلافها بود. اما این اختلافها حل نشده و مواضع حماس از ایران هرچه بیشتر فاصله گرفته است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید