دیدبان حقوق بشر:حملات «بسیج» عراق به مناطق دیالی جنایت‌ جنگی است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

سازمان دیده بان حقوق بشر، که یکی از عمدترین سازمانهای مدافع حقوق بشر است، روز یکشنبه 31 ژانویه اعلام کرد، آدم ربایی و قتل ده‌ها تن از شهروندان سنی مذهب در مقدادیه استان دیالی شرق عراق و ویران کردن خانه ها و غارت اموال عمومی آن مناطق ، توسط بسیج موسوم به «حشد الشعبی» ممکن است تا حد جنایات جنگی به شمار آید.

دیدبان حقوق بشر اعضای سازمان «بدر» و «عصائب اهل حق» این دو سازمان را مسئول اصلی ارتکاب جنایت‌های متعدد در عراق دانسته و گفته است که این دو سازمان به صورت آشکار قوانین بین المللی در باره حقوق بشر را نقض کرده‌اند.

گفتنی است که سازمان «بدر» همان لشکر معروف بدر به فرماندهی هادی العامری و شاخه نظامی مجلس اعلی انقلاب اسلامی عراق که در دهه 80 میلادی توسط سپاه پاسداران در ایران از شیعیان عراقی وابسته به ایران تاسیس شد. این تشکل پس از سرنگونی رژیم سابق عراق با حمایت ایران وارد صحنه سیاسی شد.

عصائب اهل حق نیز یکی از گروههای مسلح شیعه وابسته به سپاه پاسداران ایران است که یکی از رهبران آن پیشتر به اتهام ارتکاب اعمال و جنایات تروریستی در عراق تحت تعقیب آمریکا بود و به ایران پناه برده اما با ظهور داعش حکومت حیدر عبادی او را بار دیگر به عراق آورد.

جو استورک، معاون مدیر سازمان دیدبان حقوق بشر در خاورمیانه، گفت:« بار دیگر، غیر نظامیان بهای سنگینی را به دلیل عجز و ناتوانی دولت عراق از کنترل شبه نظامیان مسلح پرداخت کرده اند».

وی افزود:« کشورهایی که به دولت عراق کمک می کنند باید از دولت عراق بخواهند جلوی این شبه نظامیان را بگیرد و از نقض فاحش حقوق بشر جلوگیری کند».

دیدبان حقوق بشر با استناد به شهادت شماری از اهالی مقدادیه گفته است که سازمان «بدر» و «عصائب اهل حق» مسئول ارتکاب قتل عام و سوزاندن مساجد در المقدادیه هستند.

در حملات شبه نظامیان شیعه وابسته به ایران به مردم غیر نظامی سنی در عراق بیش از 40 زن و کودک قتل عام شدند و تمام مساجد اهل سنت در این منطقه به آتش کشیده شد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید

  • فعال‌سازی حالت خواندن
    100% Font Size