مخالفان سوری در مذاکرات ژنو 3 شرکت می‌کنند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

منذر ماخوس، سخنگوی رسمی هیئت مذاکره کننده مخالفان سوری روز شنبه 30 ژانویه 2016 اعلام کرد که مخالفان سوری برای شرکت در گفتگوهای صلح سازمان ملل به ژنو خواهند رفت.

به گفته سخنگوی هیئت مذاکره کننده مخالفان سوری، تصمیم مخالفان پس دادن ضمانت سازمان ملل و ایالات متحده برای تطبیق قطعنامه شماره 2254 ، گرفته شد.

پیشتر مخالفان سوری اعلام کرده اند که تا زمانی که ضمانتی برای اجرای قطعنامه سازمان ملل متحد وجود نداشته باشد آنها در مذاکرات شرکت نخواهند کرد.

در ماده 12 و 13 قطعنامه شماره 2254 به ارسال کمکهای انسانی به سوری ها، رفع محاصره مناطق مسکونی، آزادی زندانیان و متوقف کردن بمباران ها اشاره و بر ضررورت تطبیق آن تاکید شده است.

هیئت مذاکره کننده مخالفان سوری، اعلام کرد که جان کری وزیر خارجه آمریکا بر پشتیبانی کشور در تطبیق همه بندهای قطعنامه برای مرحله انتقال مسالمت آمیز قدرت در سوریه تاکید کرد.

هیئت مذاکره کنند در بیانیه خود گفته است بار دیگر تصمیم گرفته که با اعزام نمایندگان مخالفان سوری به ژنو رژیم اسد را آزمایش کند. هیئت تاکید کرد که مذاکره به طور غیر مستقیم خواهد بود.

پادشاهی سعودی، ایالات متحده از تصمیم مخالفان سورذی به شرکت در مذاکرات ژنو 3 استقبال کردند.

از سوی دیگر نمایندگان دولت سوریه روز گذشته مذاکرات خود را با استفان دی میسترا، نماینده سازمان ملل در ژنو سوئیس آغاز کردند.

این در حالی است که برخی گروه‌های مخالف اسد تهدید کردند که تا زمان دستیابی به توافقی مبنی بر متوقف شدن بمباران غیرنظامیان در این مذاکرات شرکت نمی کنند.

روز پنجشنبه شب استفان دی میسترا، نماینده سازمان ملل در امور سوریه در پیامی ویدئویی به مردم سوریه گفت، نباید اجازه داده شود که این مذاکرات شکست بخورد.

نزدیک 5 سال از جنگ داخلی سوریه می گذرد تاکنون بیش از 300 هزار نفر کشته و میلیونها انسان آواره شده‌اند.

آخرین بار در فوریه سال 2014 بود که مذاکرات برای پایان دادن به جنگ در سوریه پس از دو دور بدون دستیابی به نتیجه پایان یافت.
سازمان ملل دولت سوریه را به این دلیل که حاضر نشد درباره خواسته مخالفان برای کناره‌گیری بشار اسد از قدرت مذاکره کند، در شکست این گفتگوها مقصر دانست.

در مذاکرات جاری، گروه‌های شرکت کننده در اتاق های جداگانه حضور خواهند داشت و مذاکرات با میانجی‌گری مقامات سازمان ملل انجام خواهد شد. انتظار می‌رود که این مذاکرات تا شش ماه ادامه یابد.

برقراری آتش بس، ارسال کمک های بشردوستانه و مقابله با تهدیدات گروه داعش از جمله اولویت های فوری در این مذاکرات است. اما هدف نهایی برقراری صلح است که شامل ایجاد دوره ای انتقالی و برگزاری انتخابات در سوریه است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید