ولایتی "کشور کردستان" را "اسرائیل دوم" نامید و از تمامیت ارضی ترکیه دفاع کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

علی‌اکبر ولایتی، مشاور آیت الله خامنه‌ای رهبر جمهوری اسلامی ایران، ایجاد کشور کردستان در خاورمیانه را ایجاد اسرائیل دوم نامید.

ولایتی که در واکنش به اظهارات وزیر دادگستری اسرائیل مبنی بر "لزوم ایجاد کشور کردستان" سخن می‌گفت تاکید کرد که "هدف امپریالیست‌ها و صهیونیست‌ها تجزیه منطقه است" و افزود که "اسرائیل هیچ گاه چنین هدفی" نخواهد رسید.

خانم آیلت شاکد، وزیر دادگستری اسرائیل، سه‌شنبه گذشته در سخنانی از تشکیل کشور مستقل «کردستان» و تحکیم روابط و همکاری سیاسی اسرائیل و کردها سخن گفت.

به گزارش خبرگزاری رسمی جمهوری اسلامی، ایرنا، مشاور رهبر ایران روز چهارشنبه، 27 ژانویه، طی اظهاراتی در مصاحبه با روزنامه ترکیه‌ای آیدینلیک، موضع کشور خود از تاسیس کشور کردستان را بیان داشت.

کردها بزرگ‌ترین گروه قومی بدون دولت در خاورمیانه هستند که سرزمین زادگاه آنان میان کشورهای ایران، عراق، سوریه و ترکیه تقسیم شده است.

آقای ولایتی همچنین در این مصاحبه تلاش برخی ملل بدون دولت برای تحقق آرزوهای ملی خود را "هدف رژیم صهیونیستی" دانست که هدف از آن " تأسیس اسرائیل دوم و حتی سوم در منطقه" نامید و افزود "هدف امپریالیست‌ها و صهیونیست‌ها تجزیه منطقه است."

به گزارش نشریه تایمز آو اسرائیل، خانم شاکد در مصاحبه خود گفت که اسرائیل "باید رک و صریح خواستار تاسیس کشور کردستان" شود. کشوری که "ایران را از ترکیه جدا می‌کند، کشوری که روابط دوستانه‌ای نیز با اسرائیل خواهد داشت".

کردها از لحاظ جمعیت دومین ملیت در ترکیه و سومین در ایران بعد از فارس‌ها و ترک‌های آزربایجانی و پیش از‌عرب‌ها هستند در عراق و سوریه نیز دومین ملیت بزرگ بعد از عرب‌ها را تشکیل می‌هند.

اما علی‌اکبر ولایتی با انگشت نهادن بر نگرانی مشترک تهران و آنکار در این خصوص تاکید دارد که نه ترکیه اجازه تجزیه خود را خواهد داد و نه ایران موافق تجزیه ترکیه است و دفاع از تمامیت ارضی ترکیه را وظیفه کشورش دانست.

مسعود بارزانی رئیس اقلیم خودمختار کردستان عراق بارها طی سخنانی از احتمال به همه‌پرسی نهادن استقلال کردستان عراق را مطرح کرد وی به تازگی نیز تاکید کرده که وقت آن رسیده تا مرزهای جدیدی در خاورمیانه ترسیم شود زیرا به گفته وی "همزیستی اجباری ملیت‌ها" در خاورمیانه به جنگ و خونریزی کشیده شده است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید