روسیه: کُردها در مراحل آینده مذاکرات صلح سوریه می‌توانند شرکت کنند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
1 دقيقه (Reading time)

گنادی گاتیلوف معاون وزیر امور خارجه روسیه چهارشنبه ۲۷ ژانویه اعلام کرد که حزب کُرد اتحاد دموکراتیک می‌تواند در مراحل آینده مذاکرات صلح سوریه شرکت کند اما به مرحله نخست مذاکرات دعوت نشده است.

پیش از این استفان دی‌مستورا نماینده ویژه سازمان ملل متحد در امور سوریه و لوران فابیوس وزیر امور خارجه فرانسه گفته بودند که حزب اتحاد دموکراتیک، برای حضور در مذاکرات ژنو که قرار است ۲۹ ژانویه آغاز شود، دعوت نشده است.

قرار است هیئت اپوزیسین سوریه که از سوی سعودی حمایت می‌شود و در نشست ریاض تشکیل شده است، رهبری مخالفان سوری شرکت کننده در مذاکرات با نظام اسد را بر عهده بگیرد.

خبرگزاری اینترفاکس روسیه به نقل از گاتیلوف گزارش داده که گفته است:‌«حزب اتحاد دموکراتیک برای حضور در مرحله نخست مذاکرات سوریه دعوت نشده است اما دی‌مستورا برای این حزب جای خالی گذاشته و قصد دارد در مراحل آینده از آن دعوت کند».

پیش از این روسیه گفته بود که برگزاری مذاکرات بدون حضور نمایندگان کُردها که مناطق وسیعی از شمال سوریه را به کنترل خود در آورده‌اند، عادلانه نیست.

اما مولود چاووش اغلو وزیر امور خارجه ترکیه اعلام کرد که کشورش حزب اتحاد دموکراتیک را مرتبط با حزب کارگران کردستان و تروریست می‌داند و در صورت حضور این حزب در مذاکرات ژنو، آنکارا شرکت خواهد کرد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید