چرا حزب الله لبنان در برابر نامزدی عون برای ریاست جمهوری ساکت است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
4 دقيقه (Reading time)

با وجود گذشت بیش از یک هفته از پیشنهاد نامزدی ژنرال میشل عون برای انتخابات ریاست جمهوری لبنان از سوی سمیر جعجع رئیس حزب نیروهای مسلح، حزب الله لبنان متحد میشل عون همچنان به سکوت خود در برابر این موضوع ادامه داده است.

برخی تحلیلگران سیاسی در لبنان این سوال را مطرح می کنند، چرا حزب الله لبنان که طی یک سال و نیم گذشته خواستار تحقق چنین هدفی یعنی نامزدی عون برای انتخابات ریاست جمهوری در لبنان بود، اکنون در برابر چنین رویدادی در صحنه سیاسی لبنان سکوت کرده است.

اما برخی‌ها سکوت حزب الله را امری غیر طبیعی و احتمالا این سکوت را نشانه‌ای از عدم توافق گروههای سیاسی لبنان برای انتخاب رئيس جمهور برای این کشور تلقی کردند.

به نظر می آید که حزب الله لبنان هر نامزدی که بخواهد در چارچوب «توافق طائف» عمل کند با او مخالف است زیر این حزب تاکنون در برابر اعلام نامزدی ژنرال میشل عون و سلینان فرنجیه که از نزدیکان این حزب به شمار می روند موضعی مشخص از خود نشان نداده است.

حزب الله لبنان تا قبل از اعلام موضع سمیر جعجع برای نامزدی ژنرال میشل عون، با اصراری بی سابقه خواستار تعیین نامزدی این ژنرال همپیمان خود بود اما پس از اعلام موضع سمیر جعجع نه تنها سکوت اختیار کرد بلکه برخی رسانه‌های نزدیک به این حزب از عدم وجود شرایطی مناسب برای انتخاب ریاست جمهوری برای لبنان سخن گفتند.

منابع العربیه در لبنان تاکید کردند که مهمترین دلایلی که باعث می شوند حزب الله لبنان با انتخاب ریاست جمهوری مخالفت کند عبارتند از:

الف- حزب الله با هر رئیس جمهوری که بخواهد در چارچوب «توافق طائف» که همه گروههای سیاسی لبنانی با آن موافقند، عمل کند با مخالفت می کند و اعلام کاندیداتوری میشل عون و توافقی که با سمیر جعجع صورت گرفت بر اساس وچارچوب «توافق طائف» انجام گرفت چیزی که مورد خوشایند حزب الله نیست و با اهداف دراز مدت این حزب منافات دارد. حزب الله خواستار تعدیل برخی از بندهای قانون اساسی این کشور که با استراتیژی نظامی و وضعیت سیاسی این حزب الله در آینده مطابقت داشته باشد، شده است. حزب الله می خواهد شرایطی جدید در لبنان و آنچه با سیاست های این حزب در تعارض نباشد را ایجاد کند.

ب- سمیر جعجع و میشل عون در توافق اخیر خود بر ضرورت عقب نشینی شبه نظامیان حزب الله از سوریه، خلع سلاح حزب الله و همه گروههای مسلح و تسلیم اسلحه به ارتش لبنان تاکید شد و این به معنای خارج شدن ابزار رعب ، سرکوب و ترور از دست حزب الله لبنان است که با اجنده و گرایش های برون مرزی این حزب منافات دارد.

برخی تحلیلگران لبنانی بر این عقیده‌اند که حزب الله لبنان در بی قانونی و نبود دولت قوى در لبنان بهتر می تواند به اهداف و اجنده متحدان برون مرزیش مانند رژیم سوریه و جمهوری اسلامی ایران جامه عمل بپوشاند اما در وجود دولتی که رئیس جمهوری و پارلمان و موسسات و نهادهای رسمی دارد دیگر مساحت مانورهای حزب الله که اغلب در خدمت متحدان برون مرزیش است محدود می شود.

حزب الله لبنان که حدود یک سال و نیم بر کاندیداتوری ژنرال میشل عون اصرار می کرد اما اکنون با موضع گیری اخیر سمیر جعجع این حزب با چالشی بی سابقه روبرو شده است به اين معنی که اگر حزب الله نامزدی میشل عون را قبول نکند مصداقیت خود را در برابر همه لبنانی‌ها چه مخالف و چه موافق زیر سوال خواهد برد و چنانچه با نامزدی عون موافقت کند خود را ناچار می بیند که برخلاف خواست متحدانش به مفاد «توافق طائف» تن در دهد. لذا به نظر می رسد که اعلام تاییدى نامزدی عون از سوی سمير جعجع رئیس حزب نیروهای مسلح لبنان بسیار دقیق و حساب شده بود.

حزب الله یک سال ونیم برای کاندیداتوری عون برای انتخابات ریاست جمهوری تلاش کرد اما اکنون سکوت کرده است این حزب الله همچنین وقتی سلیمان فرنجیه یکی از متحدانش از سوی سعد حریری تایید شد، با مخالفت آشکار این حزب مواجه شد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم