ارتش اسد «شیخ مسکین» درعا و ربیعه در لاذقیه را به کنترل خود درآورد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

نیروهای اسد طی هفته‌های گذشته تمام تلاش خود را برای بازپس گیری شهر «شیخ مسکین» در جنوب استان درعا در سوریه بکار گرفته اند.

بازپس گیری منطقه «شیخ مسکین» برای نیروهای اسد بسیار مهم به نظر می رسد. این منطقه از جنوب به پایتخت سوریه وصل می شود. شهر «شیخ مسکن» به عنوان یکی از مهم‌ترین شهرهای منطقه "حوران" و از شهرهای بزرگ استان درعا به شمار می رود.

این شهر همچنین استان‌های سوریه را به مناطق جنوبی دمشق، السویداء و القنیطره وصل می کند. این شهر در وسط دشت حوران و در نزدیکی درعا و نیز نقطه وصل دشت حوران با استان درعا به شمار می رود.

شهر شیخ مسکین، حدود 22 کیلومتر با استان درعا و 80 کیلومتر با پایتخت سوریه دمشق فاصله دارد. این شهر از نظر نظامی دارای از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است به همین دلیل ارتش اسد این شهر را به عنوان خط دفاعی از پایتخت به شمار می آورد.

ارتش اسد اکنون با بازپس گیری شهر شیخ مسکین می تواند به سوی شهر درعا پیش روی کند.

اصرار ارتش اسد برای بازپسگیری این منطقه تنها به دلیل حمایت از خطوط دفاعی دمشق نیست بلکه از آن جهت مهم است که در قلب استان درعا واقع شده است.

حفظ بندر لاذقیه به عنوان طرح دومی ارتش اسد است که در برابر مخالفانش به عنوان یک استراتژی مهم در پیش گرفته است. کنترل شهر«ربیعه» در استان لاذقیه که اخیرا توسط ارتش اسد صورت گرفت در اصل برای حفاظت از سواحل این کشور است .

لاذقیه طی سه سال گذشته در معرض تهدید و گاهی در تیررس نیروهای مخالف اسد قرار گرفته بود. اما پس از ورود روسیه به صحمه جنگ در سوریه معادله نظامی به نفع اسد تغییر یافت. روسیه با حملات هوایی پی درپی زمینه را برای پیشروی ارتش اسد فراهم کرد.

شهر «ربیعه» در 60 کیلومتری شمال شرق لاذقیه واقع شده است این شهر از شمال به استان اسکندرون، از غرب به قسطل معاف و عین البیضا، از جنوب به البهلولیه والحفه و از شرق به استان حماه وادلب هم مرز است.

جمعیت« ربیعه» طبق سرشماری سال 2004 سوریه 8214 که اغلب ساکنان آن عرب هستند. پس از عربها ترکمن‌ها در رتبه دوم و سپس کرد و سایر اقلیت های سوری قرار می گیرند. ربیعه دومین شهر مهم مخالفان پس از شهر سلمی در استان لاذقیه است.

نیروهای اسد با کنترل شهر ربیعه و پیش از آن سلمی راه رسیدن به سواحل شرق سوریه را برای مخالفان ناممکن ساخت و امنیت مناطق هوادار خود را تامین کرد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید