ویکی‌لیکس:ایران بزرگترین ترویج دهنده مواد مخدر در جهان است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

اسناد و مدارک ویکی لیکس نشان می دهد که ایران بزرگترین قاچاقچی مواد مخدر در جهان به شمار می رود. این کشور به تلاش ها خود برای ارسال گسترده مواد مخدر به کشورهای عربی ادامه می دهد.

بر اساس تلگرام های منتشر شده برخی مسئولان سپاه پاسداران در عملیات قاچاق مواد مخدر دست دارند. تلگرام محرمانه ای که در تاریخ 12 جون 2009 از سفارت آمریکا در باکو فرستاده شده بود نشان می دهد حجم محموله های هروئین ارسالی از ایران به آذربایجان از 20 کیلوگرم در سال 2006 به 59 هزار کیلوگرم تنها در سه ماهه اول سال 2009 افزایش یافته است.

به گفته این تلگرام که بر پایه گزارش های محرمانه بازرسان سازمان ملل برای تحقیق در این پرونده تهیه شده، آذربایجان یکی از مسیرهای اصلی قاچاق هروئین تولید شده از تریاک افغانی به کشورهای اروپایی به شمار می رود.

ایران به عنوان بزرگ ترین خریدار تریاک افغانستان و یکی از بزرگ ترین تولید کنندگان هروئین در جهان قلمداد می شود. به گفته دیپلمات های آمریکایی 95 درصد هروئین در آذربایجان از ایران تأمین می شود. بر اساس تلگرام دیپلماتیک منتشر شده در تاریخ 26 سپتامبر 2009 همین مقادیر نیز از آذربایجان به بازارهای اروپایی صادر می شود.

تلگرام دیگری در تاریخ 15 اکتبر 2009 منتشر شده که در گروه اسناد "محرمانه" طبقه بندی قرار دارد. در این تلگرام به اظهارات وزیر امور خارجه پیشین آذربایجان خلف خلفوف اشاره شده است. وی گفته "دستگاه های امنیتی در ایران مسئول عملیات قاچاق مواد مخدر هستند. قاچاقچیانی که توسط مقامات آذربایجان بازداشت و تحویل ایران داده می شوند پس از یک دوره کوتاه در زندان به سرعت آزاد می شوند".

مقام های افغانستان به همتایان آذربایجانی خود ابلاغ کرده اند که مقام های امنیتی در ایران با قاچاقچیان همکاری می کنند. بر اساس تلگرام های منتشر شده توسط "ویکی لیکس" عملیات شنود مسئولان در آذربایجان نشان می دهد که برخی مسئولان دستگاه های امنیتی در ایران به شکل مستقیم در خرید تریاک و تبدیل آن به هروئین دست دارند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید