سوریه..مخالفان حضور خود در گفتگوهای ژنو را به بحث می گذارند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

یکی از اعضای هیات مخالفان سوریه روز دوشنبه 25 ژانویه گفت که این هیات روز سه شنبه در ریاض موضوع مشارکت در گفتگوهای ژنو را مورد بحث قرار می دهد.

فواد علیکو، نماینده مجلس ملی کرد، و یکی از اعضای تیم مذاکره کننده ائتلاف مخالفان سوری که از سوی هیات عالی مذاکرات برگزیده شده اند، گفت: "هیات عالی مذاکرات روز سه شنبه در ریاض تشکیل جلسه می دهد و موضوع شرکت در مذاکرات ژنو را بررسی می کند."

علیکو گفت که دیدار اعضای این هیات با جان کری، وزیر خارجه آمریکا، در روز شنبه 23 ژانویه، "راحت و مثبت" نبوده است، و کری این هیات را برای حضور در کنفرانس ژنو تحت فشار گذاشته و به آنها گفته در صورت عدم شرکت در این کنفرانس و پافشاری بر مواضع خود "دوستانتان را از دست خواهید داد."

او گفت که این سخنان به معنی "قطع کمکهای سیاسی و نظامی به مخالفان" است. با این همه علیکو این سخنان کری را "تهدید" ندانست و از آن با عنوان "فشار" یاد کرد.

علیکو گفت: "کری تاکید داشت که ما برکنار از خواسته های خود در این گفتگوها شرکت کنیم. او به ما اطمینانی نداد، اما ما خواستار آنیم که این گفتگوها در باره انتقال قدرت در سوریه و نه صرفا یک مجادله غیرواقعی باشد."

مخالفان سوری بر این نکته پافشاری می کنند که مذاکرات باید بر پایه چارچوب بیانیه ژنو1 که خواستار تشکیل دولت انتقالی در سوریه بدون حضور بشار اسد به پیش برود.

علیکو گفت: "فضای کنونی برای مذاکره چندان مساعد نیست، و مشکل اساسی که با آن روبرو هستیم تشکیل دولت انتقالی با اختیارات کامل و یا تشکیل دولت وحدت ملی است."

او افزود: "بر اساس اخبار رسیده اکنون موضوع دولت وحدت ملی پیش کشیده شده، و نه حکومت انتقال ملی بر اساس بیانیه ژنو1."

سازمان ملل متحد، واشنگتن و مسکو خواستار برگزاری این دور از گفتگوها هستند. با وجود تاکید مقامات غربی بر عدم حضور بشار اسد در آینده سوریه، اما تاکید اصلی بر چگونگی از میان بردن دولت اسلامی موسوم به داعش است.

یک موضوع دیگر ترکیب هیات مخالفان در گفتگوهای ژنو است. در حالیکه که مسکو با حضور جناحهایی از جنگجویان در این گفتگوها موافق نیست و آنها را "تروریستها" می خواند، هیات مخالفان به دنبال تجمیع هرچه بیشتر مخالفان و از آن میان حزب اتحاد دموکراتیک کردستان و گروه "قمح" به رهبری هیثم مناع است.

علیکو در این باره گفت: "ما اصرار داریم که در قالب هیات عالی در این گفتگوها شرکت کنیم، و خواهان اضافه کردن نامهای جدید نیستیم."

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید