سنی‌ها خواستار حمایت بین المللی در مقابل جنایات "بسیج مردمی عراق" شدند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

فراکسیون سنی‌ها در پارلمان عراق و دیگر نیروهای سیاسی سنی در این کشور طی یک درخواست رسمی به سازمان ملل، خواستار حمایت بین المللی جامعه اهل سنت در مناطق مختلف عراق بویژه در دیالی در برابر جنایت های هولناک «بسیج مردمی » که توسط سپاه قدس شاخه برون مرزی سپاه پاسداران آموزش نظامی می بینند شدند.

سازمان های حقوق بشری طی هفته‌های گذشته از جنایت های هولناک «بسیج » گزارش‌های متعددی را به سازمان ملل متحد ارائه دادند.

این نهاد نظامی که برخی از دستورات خود را مستقیما از سپاه قدس دریافت می کند، در ماه‌های اخیر جنایت‌های متعددی از قبیل کشتن کودکان، زنان ، زنده سوزندان مردان و منفجر کردن منازل و مساجد اهل سنت در مقدادیه بغداد، دیالی، فلوجه رمادی و انبار مرتکب شده است.

در پی تکرار جنایت‌های «بسیج مردمی عراق»در مناطق سنی نشین و پاکسازی فرقه‌ای منظم علیه سنی‌ها توسط شبه نظامیان نهاد، فراکسیون سنی در پارلمان عراق و دیگر شخصیت های اهل سنت در صلاح الدین، دیالی، الانبار و بغداد با ارسال نامه ای به آیت الله سیستانی از او خواستند که همانگونه دستور تاسیس بسیج عمومی عراق را داده، اکنون وظیفه شرعی اش ایجاب می کند که در برابر جنایت های مکرر آن علیه اهل سنت موضعگیری کرده و دستور انحلال این نهاد قانون شکن را صادر کند.

در همین حال حیدر الملا، یکی از نمایندگان پارلمان و از شخصیت‌های سیاسی معروف سیاسی عراق با انتقاد شدید از ادامه اقدامات «جنایتکارانه» شبه نظامیان بسیج عراق مورد حمایت ایران که عملیات تخریب مساجد اهل سنت، ساختمان های تجاری، منازل مسکونی، عملیات ترور ائمه اهل مساجد، ربودن تعداد زیادی از شخصیت های موثر در مناطق سنی نشین بخصوص در منطقه المقدادیه در شرق بغداد، را دنبال می کند، گفت:«این جنایت‌ها به هدف تغییر جمعیتی در مناطقی صورت می گیرد که تنها دهها کیلومتر با ایران فاصله دارد».

الملا افزود:«ایران مسئول تمام این جنایت هاست و تمام این اقدامات با برنامه ریزی و حمایت و پشتیبانی ایران انجام می گیرد».

اتحاد تجمع نیروهای سنی‌ها در پارلمان عراق با انتشار بیانیه ای اعلام کرد که روی آوردن به سازمان ملل متحد تنها راه جلوگیری از قانون شکنی شبه نظامیان و پایان دادن به جنایت «بسیج عراق»، علیه سنی هاست.

در بیانیه اتحاد تجمع نیروهای سنی همچنین آمده است فراکسیون سنی ها در پارلمان از همه روش‌های رسمی و قانونی استفاده خواهخد کرد و از حیدر العبادی نخست وزیر کشور خواهد خواست که در این زمینه به وظیفه خود عمل کند.

در همین حال برخی از سازمان حقوق بشری عراق گزارش دادند که شبه نظامیان بسیج عراق «حشد شعبی» نه تنها در مقدادیه مرتکب جنایت علیه سنی ها شدند بلکه در سلمان بک واقع در جنوب شرقی بغداد نیز مرتکب چنین اعمالی شده اند.

در استان طوز خرماتو در شمال شرق صلاح الدین بویژه در منطقه سایلو، نیز پس از مرحله ای از آرامش نسبی، تنش میان شبه نظامیان شیعه و نیروهای پیشمرگه دوباره شدت گرفت.

بیشترین بازدید موضوعات مهم