ماموریت سری روس‌ها برای قانع کردن اسد به کنارگیری از قدرت

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
5 دقيقه (Reading time)

روزنامه بریتانیایی «فایننشال تایمز» روز جمعه به نقل از 2 مسئول عالی رتبه امنیتی روس که نخواست نام آنها فاش شود ، در گزارشی نوشت، ژنرال ایگور سرگون، یکی از ماموران سری روسیه چند روز قبل از وفاتش از سوی پوتین مامور شده بود به دمشق سفر کند و به رئیس جمهور سوریه اطلاع دهد، کرمیلین بعد از بررسی اوضاع به این نتیجه رسیده که اسد باید از قدرت کناره گیری کند.

به نوشته این روزنامه، پیشنهاد کرملین به اسد موجب خشم و عصبانیت وی شده و به شدت با آن مخالفت کرد. ژنرال ایگور سرگون، یکی از شخصیت های محکم و بسیار با تجربه سازمان جاسوسی سابق اتحاد جماهیر شوری (کا .گ. ب) است که در دوران اتحاد جماهیر شوری ماموریت‌های بسیار پیچده‌ای را به عهده گرفته بود. این ژنرال کارکشته روسی همچنین یکی از جاسوسان برجسته اتحاد جماهیر شوروی در دمشق بود.

روزنامه بریتانیایی در گزارش خود نوشته است که این روزنامه برای کسب اطلاعات بیشتر و روشن تر شدن این مسئله با وزارت خارجه روسیه تماس گرفته اما وزارت خارجه روسیه حاضر به مصاحبه نشد و درخواست روزنامه را به وزارت دفاع روسیه محول کرد. وزارت دفاع نیز قبول نکرد که در این زمینه اطلاعی بدهد تا اینکه دیمتری پیسکوف، سخنگوی کاخ کرملین در مصاحبه‌ای موضوع را به کلی نفی کرد.

روزنامه بریتانیایی همچنین از طرح روسیه که در اواخر سال 2015 به برخی کشورهای غربی پیشنهاد شده بود اشاره می کند. در این طرح روسیه خواستار بقای ساختار رژیم اسد اما کناره گیری مسالمت امیز وی بود طرحی که کشورهای غربی با آن موافق بودند. مسکو در طرح مذبور همچنین خواستار جایگزینی از اقلیت علوی‌ها برای اسد شده و مذاکره با مخالفان معتدل را بهترین وسیله راه حل پایان بحران این کشور دانسته بود. اما از سوی دیگر اسد که ایالات متحده بقای او را یکی از بزرگترین دلایل ایجاد تنش فرقه ای در سوریه و عراق می داند، به روس گفته بود، بدون وی هیچ آینده‌ای برای سوریه نخواهد بود.

اسد برای محدود کردن دخالت روس‌ها و نیز به منظور جلوگیری از هرگونه معامله احتمالی آنها با غرب در باره سرنوشت و آینده او ، به استراتژی اعتماد به یک قدرت خارجی در برابر نفوذ یکجانبه روس ها روی آورد و به سراغ ایران رفت تا از حضور گسترده نیروی نظامی زمینی این کشور در سوریه برای ایجاد تعادل با مسکو استفاده کند.

به گزارش «فایننشال تایمز»، همچنین یک منبع اطلاعاتی اروپایی که نخواست نامش شود، به این روزنامه گفته است، پوتین بدون در نظر گرفتن مشکلات و پیچدگی اوضاع سوریه وارد عمل شده است او نسبت به توانایی و قدرت خود نگرشی اغراق آمیز داشت.

این روزنامه به نقل از نزدیکان اسد نقل می کند که سوری‌ها نیز نسبت به مواضع روسیه کم کم بدبین می شوند چون آنها خوب می دانند که روسیه در مقابل دفاع از اسد خواهان گرفتن امتیازهایی هستند.

روزنامه بریتانیایی نوشت که اسد طی این مدت هر شخصیت سیاسی که به نظر او می تواند در آینده یک جایگزین برای حکومت او باشد را به قتل رسانده یا به زندان انداخته است . جوشوا لاندیس، پژوهشگر امور سوریه از دانشگاه اوکلاهما، می گوید :« ناپدید شدن عبدالعزیز الخیر، عضو ارشد هیئت هماهنگی ملی برای نیروهای تغییر دموکراتیک، یک نمونه آشکار از سیاست اسد در قتل یا ناپدید کردن رقیبان خود است».

به نوشته این روزنامه الخیر، در سال 2010 به مسکو و سپس به پکن پایتخت چین سفر کرد، او شخصتی برجسته و به عنوان جایگزینی بالقوه برای رژیم فعلی بود که می توانست اطمینان اقلیت علویان را کسب کند.

در باره نحوه بازداشت عبدالعزیز الخیر و چند نفر از شخصیت های سیاسی همراه او، دیدبان حقوق بشر سوریه اعلام کرد، الخیر در 21 ماه سپتامبر سال 2012 هنگامی که از پکن به دمشق برگشت خود و همفکرانش ایاس عیاش و ماهر طحان توسط اطلاعات نیروی هوایی اسد بازداشت شدند از آن روز تا حالا کسی از سرنوشت آنها اطلاعی در دست ندارد.

فایننشال تایمز، همچنین به نقل از دیمتری ترنین مدیر "کارنگی مسکو" (Carnegie Moscow ) نوشته است که مداخله پوتین در سوریه هرگز برای حفاظت از اسد نیست بلکه بیشتر برای تحت فشار قرار دادن آمریکایی برای به رسمیت شناختن نقش کلیدی روسیه در حل و فصل اختلاف‌هاست . تلاش مقامات مسکو برای اعتراف به نقش کلیدی روسیه، اکنون در نشست «وین» برآورده شده است.

دیمتری ترنین افزود:« انجام کودتای نظامی در سوریه نیز بعید به نظر می آید چون در حال حاضر اپوزیسیونی وجود ندارد که با تغییر هرم اصلی رژیم و باقی ماندن بقیه ساختار آن موافقت کند».

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید