الجبير:ایران همچنان به حمایت از تروریسم ادامه می دهد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
4 دقيقه (Reading time)

عادل الجبیر وزیر امور خارجه سعودی روز شنبه 23 ژانویه 2016 در یک کنفرانس مشترک با جان کری در ریاض، گفت، ایران همچنان به حمایت از تروریسم ادامه می دهد.

به گزارش العربیه عادل الجبیر در این کنفرانس بر همسویی پادشاهی سعودی و آمریکا در بسیاری از مواضع تاکید کرد. در مقابل جان کری حمایت واشنگتن از ریاض در مقابله با گسترش نفوذ حوثی ها در یمن را اعلام کرد.

الجبیر اظهار داشت :« در دیدار با وزیر خارجه آمریکا علاوه بر گفت و گو در باره روابط دو جانبه کشورهای شورای همکاری و ایالات متحده، درباره دخالت های ایران در منطقه، یمن و سوریه به تبادل نظر پرداختیم. »

وزیر خارجه پادشاهی سعودی درباره عملکردهای تروریستی ایران تاکید کرد که این کشور حمایت کننده اصلی تروریسم به شمار می آید. الجبیر موضع تهران در قبال جهان عرب را ستیزه جویانه توصیف کرد.

الجبیر بر لزوم پایبندی ایران به بندهای توافقنامه هسته ای تاکید کرد در غیر این صورت این کشور با عواقبی روبرو خواهد شد. وزیر خارجه سعودی گفت که آمریکا واقعیت دولت ایران را می شناسد. او همچنین بر لزوم همکاری با واشگتن برای پایان دادن به نقش اسد در سوریه و کودتاچیان در یمن تاکید کرد. الجبیر بیان داشت که نزدیکی واشنگتن به تهران، هراس آور نیست.

از سوی دیگر، کری تاکید کرد که در سفر خود به ریاض، امروز با خادم حرمین شریفین ملک سلمان بن عبدالعزیز، و شاهزاده محمد بن سلمان، جانشین ولیعهد، دیدار خواهد کرد.

در مورد یمن کری گفت:« از پادشاهی سعودی در برابر تهدید شورشیان حوثی در یمن حمایت می کنیم. با گسترش نفوذ حوثی ها و خطر تهدید های القاعده در یمن روبرو هستیم».

کری درباره جنایت های رژیم سوریه اظهار داشت که بشار اسد، گروههای تروریستی را به کشورش جذب کرد. او نسبت به حمایت از گروههای تروریستی مانند حزب الله و گسترش نفوذ آنها در منطقه خاورمیانه ابراز نگرانی کرد.

وزیر خارجه آمریکا بر حق سوری ها در تعیین سرنوشت کشور خود تاکید کرد. وی در عین حال گفت که موانعی در روند رسیدن به راه حل سیاسی در سوریه وجود دارد. او در کنفرانس از برگزاری نشست گروه حمایت از سوریه پس از مذاکرات در ژنو خبر داد. کری تاکید کرد که با مذاکرات صلح سوریه در ژنو با جدید و امید می نگرد.

در مورد یمن کری گفت:«با گسترش نفوذ حوثی ها و خطر تهدیدهای القاعده در یمن روبرو هستیم».

کری در این مصاحبه مشترک از گفتگوی خود با حیدر العبادی نخست وزیر عراق در باره نحوه مبارزه با داعش خبر داد.

کری افزود:« اطمینان دارم که شکست داعش در عراق و سوریه در آینده ای نزدیک حتمی است».

وزیر خارجه آمریکا در باره مسئله کنفرانس ژنو و سوریه گفت:« ما گام های نخست را در باره مذاکرات صلح سوریه روشن کردیم . کنفرانس ژنو و انتقال مسالمت آمیز قدرت در این کشور را مورد بحث قرار دادیم و با امید و جدیت تمام مذاکرات را دنبال خواهیم کرد. راه حل سیاسی در سوریه کمی دشواربه نظر می آید».

کری تاکید کرد که بشار اسد خود عام «جذب کننده» تروریست ها در سوریه است.

وی در باره خشونت های سوریه و گسترش آن به مناطق و کشورهای دیگر ابراز نگرانی کرد.

وزیر خارجه آمریکا در بخش دیگری از مصاحبه مشترک خود گفت:« ایالات متحده آمریکا همچنان از فعالیت های ایران در منطقه نگران است اغلب سلاح های حزب الله لبنان از این کشور و از راه دمشق وارد شده است. حزب الله حدود 80 هزار موشک در اختیار دارد».

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید