واشینگتن: بخشی از اموال آزاد شده ایران نصیب تروریست‌ها خواهد شد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

جان کری وزیر خارجه آمریکا شامگاه پنجشنبه 22 ژانویه در مصاحبه‌ای گفته است، احتمال دارد بخشی از میلیاردها دلاری که با کاهش تحریم های اقتصادی در اختیار ایران قرار می گیرد، به دست گروه های تروریستی مرتبط به سپاه پاسداران خواهد رسید.

کری که در حاشیه نشست مجمع اقتصادی جهان در داووس سویس، با رسانه هخا مصاحبه می کرد ضمن اعتراف به اینکه بخشی از اموال آزاد شده ایران به دست سپاه پاسدارن و برخی گروهها که تروریست تلقی می شوند خواهد رسید، گفت:« هیچ کس نمی تواند بگوید که بخشی از اموال آزاد شده به دست تروریستها نخواهد رسید اما دسترسی ایران به میلیاردها لار فعالیت های این کشور در منطقه را تغییر نخواهد داد».

وزارت خزانه داری آمریکا اموال آزاد شده ایران را حدود 52 میلیارد دلار برآورد کرده است.

گفتنی است که وزارت امور خارجه آمریکا برغم در خواست‌های مکرر کنگره هنوز «سپاه پاسداران ایران» را در لیست "سیاه" قرار نداده است. اما در مقابل وزارت خزانه داری آمریکا از سال 2007 تاکنون «سپاه قدس» وابسته به سپاه پاسداران که عملیات برون مرزی را به عهده دارد و همچنین حزب الله لبنان مورد حمایت ایران را نهادهایی تروریستی اعلام کرده است.

وزیر خارجه آمریکا افزود:«اگر بار دیگر برایمان ثابت شود که ایران به گروههای تروریستی کمک کند، در آن صورت ایران با کنگره و دیگر مخالفان توافق روبرو خواهد شد».

کری همچنین گفت:« بسیاری از منتقدین در اعلام مبالغ پولی که در اختیار ایران قرار می گیرد گزافه گویی می کنند، و تخمین های 100 تا 150 میلیارد دلار درست نیست. 50 میلیارد دلار دقیق‌تر است. زیرا بخشی از پول باید صرف یازپرداخت بدهی های خارجی شود. افزون بر این، ایران به بیش از 500 میلیارد دلار برای توسعه و بازسازی تاسیسات زیر بنایی نیاز دارد و باید دست کم 100 میلیارد دلار برای نوسازی بخش انرژی سرمایه گذاری کند».

وزیر امور خارجه آمریکا در باره تحریم های اخیر کشورش علیه ایران افزود:«ما بسیار روشن گفته‌ایم برای مقابله با رفتاری که به باور ما قانون را نقض کرده، شورای امنیت را با چالش گرفته یا آمریکا را تهدید کرده، از تحریم‌ها علیه ایران استفاده می کنیم».

محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه روز چهارشنبه در مصاحبه ای گفت که تحریم های جدید که به دلیل آزمایش موشک بالیستیک ایران اجرا شد را غیر قانونی است. او اقدام اخیر واشینگتن را نمونه ای از «اعتیاد آمریکا به ارعاب» تلقی کرد. اما در مقابل مقامات آمریکایی معتقدند که آزمایش موشکی اخیر ایران قطعنامه های شورای امنیت را نقض کرده است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید