سایه انقلابی دیگر بر تونس.. تظاهرات فراگیر در اعتراض به وضعیت بد اقتصادی

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

سايه انقلابی دیگر بر تونس در پی اعتراض‌ها به وضعیت بد معیشتی در این کشور، سایه افکنده است. نیروهای پلیس شامگاه پنجشنبه ۲۱ ژانویه با صدها تظاهر کننده‌ای که در مرکز پلیس آتش افکندند و تلاش کردند به ساختمان‌های دولتی در چند شهر حمله کنند، درگیر شدند.

این یکی از بزرگترین تظاهرات خیابانی در تونس پس از انقلاب سال ۲۰۱۱ در این کشور است. انقلاب سال ۲۰۱۱ که دولت زین العابدین بن علی را سرنگون کرد در اعتراض به وضعیت معیشتی آغاز شد. انقلاب تونس انقلاب در چند کشور عربی بود که «بهار عربی» نامیده شد.

پنجشنبه چند هزار جوان معترض مقابل مجتمع دولتی در شهرک القصرین که منطقه‌ای فقیر نشین در مرکز تونس است، دست به تظاهرات زدند. اعتراض‌های خیابانی در این منطقه این هفته پس از آن آغاز شد که یک جوان در پی مخالفت با استخدامش در یکی از اداره‌های دولتی، خودکشی کرد.

روز چهارشنبه نیز در درگیری میان نیروهای امنیتی و معترضان، یک نیروی پلیس کشته شد.

در محله الانطلاقه در پایتخت تونس، ده‌ها تن از معترضان به یک مرکز کوچک پلیس حمله کرده و آن را به آتش کشیدند. پس از آن نیروهای پلیس با معترضان درگیر شدند.

رسیدن تظاهرات خشن‌آمیز به پایتخت تونس می‌تواند کار دولت را که تلاش می‌کند با جلوگیری از وسعت گرفتن دایره اعتراض‌ها، مانع از بحران امنیتی و سیاسی در کشور شود، دشوار کند.

رسانه‌های رسمی و ساکنان محلی می‌گویند که نیروهای پلیس در چند شهر، برای متفرق کردن تظاهر کنندگانی که قصد حمله به ساختمان‌های دولتی داشتند، اقدام به شلیک گاز اشکاور کردند. شهرک‌های جندوبه، باجه، الصخیره و سیدی بوزید، از جمله این مناطق هستند.

شهرهای دوز، طفاقس، سوسه، النفیضه، الجریصه و الدهمانی نیز از جمله شهرهایی هستند که شاهد تظاهرات اعتراض آمیز بودند.

نسبت بي كاری در تونس در سال ۲۰۱۵ از ۱۵.۳ درصد فراتر رفت. این در حالی است که این نسبت در سال ۲۰۱۰، حدود ۱۲ رصد بود. کاهش رشد اقتصادی و سرمایه گذاری خارجی در کنار افزایش شمار فارغ‌التحصیلان دانشگاه‌ها، از جمله دلایل افزایش نسبت بی‌کاری در تونس است.

در همین حال الباجی قائد السبسی رئیس جمهوری تونس چهارشنبه اعلام کرد که دولت تلاش خواهد کرد بیش از ۶ هزار جوان را شهرک القصرین، استخدام کند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید