سعودی: حمله به نمایندگی‌های دیپلماتیک ما سیاست‌های خصمانه ایران را فاش کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

عادل الجبیر وزیر خارجه پادشاهی سعودی امروز پنج شنبه در نشست فوق العاده وزیران خارجه کشورهای اسلامی در جده اظهار داشت «حمله به نمایندگی های دیپلماتیک پادشاهی عربی سعودی در راستای سیاست های خصمانه حاکمیت ایران، دخالت مستمر در امور داخلی کشورهای منطقه، اقدامات تحریک آمیز و دامن زدن به فتنه گری فرقه ای و مذهبی در منطقه است.»

به گزارش العربیه، الجبیر افزود:« این سیاست ها عامل اصلی بی ثباتی، بحران و جنگ به شمار می رود که منطقه گرفتار آن است. این اقدامات از کشوری سر می زند که به عنوان عضو سازمان همکاری اسلامی نه تنها به منشور این سازمان بی احترامی کرده بلکه حتی به اصول سازمان که از دین اسلامی ما گرفته شده پایبند نیست."

الجبیر در نشست فوق العاده شورای وزیران امور خارجه سازمان همکاری اسلامی که روز پنجشنبه (21 ژانویه) در مقر این سازمان در جده برگزار شد افزود "اقدامات چالش طلبانه و تحریک آمیز حاکمان ایران به حدی رسیده که با فخر فروشی اعلام می کنند کشورشان بر چهار پایتخت عربی سیطره داشته و به آموزش 200 هزار جنگجو در شماری از کشورهای منطقه می پردازند. این شواهد نشانه های روشنی از سیاست های کنونی ایران نسبت به کشورهای همسایه و کشورهای عربی منطقه به شمار می روند."

الجبیر خاطر نشان کرد "این نشست مهم در شرایطی برگزار می شود که حمله (به سفارت و کنسولگری سعودی در ایران) تنها بخشی از حملات مستمر و سیستماتیکی است که در سی و پنج سال گذشته نمایندگی های دیپلماتیک در ایران را هدف قرار داده است. در عین حال حاکمیت تهران هیچ تلاشی برای توقف تعدی گری ها به نمایندگی های دیپلماتیک انجام نداده و مقامات ایران تنها به انتشار بیانیه هایی در محکومیت این اقدامات می پردازند. این در حالیست که مقامات رسمی در کشور پذیرایی نمایندگی های دیپلماتیک باید اقداماتی در این خصوص اتخاذ کنند نه اینکه به منتشر کردن بیانیه هایی بپردازند که بیشتر به منظور رفع ملامت است تا حمایت عملی از نمایندگی های دیپلماتیک."

الجبیر از وزیران امور خارجه بخاطر پاسخگویی به دعوت سعودی در تشکیل جلسه فوق العاده برای مطلع شدن از حملات وحشیانه به سفارت پادشاهی عربی سعودی در تهران و کنسولگری کشور در مشهد تشکر کرد. حمله ای که تعدی به حریم سفارتخانه ها، نقض قراردادها و قوانین بین المللی به شمار می رود. این قراردادها دولت را مسئول حمایت سفارتخانه ها و حمایت کارکنان آنان از هرگونه حملاتی خوانده اند.

وزیر خارجه سعودی افزود "حمله به نمایندگی های دیپلماتیک پادشاهی سعودی در ایران با محکومیت گسترده جهانی و سازمان های منطقه ای و بین المللی از جمله شورای امنیت، شورای همکاری خلیج و اتحادیه عرب روبرو شد." وی گفت "سازمان همکاری اسلامی باید امروز موضع قاطعانه ای متناسب با اصول درج شده در منشور این سازمان، اصول توافقنامه ها و قراردادهای بین المللی اتخاذ کند."

الجبیر در پایان گفت "پادشاهی عربی سعودی همواره به ایجاد روابط خوب با ایران فرا خوانده که بر پایه روابط همسایگی، احترام متقابل و عدم دخالت در امور کشورها صورت می گیرد. اما این دعوت فقط با استقبال کلامی مقامات ایرانی روبرو شده است این در حالیست که رفتار آنها گفته هایشان را نقض می کند."

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید