وزارت خارجه سعودی: اینها دلایل حمایت ایران از تروریسم در جهان است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
21 دقيقه (Reading time)

یک مقام مسئول در وزارت امور خارجه سعودی گفت که سابقه ایران از زمان انقلابش در سال ۱۹۷۹، مملو از ایجاد فتنه، تنش و بحران در کشورهای منطقه با هدف برهم زدن امنیت و ثبات آن‌ها است و در این مسیر، همه قوانین، توافقنامه‌ها و معاهده‌های بین‌المللی و ارزش‌های اخلاقی را زیر پا گذاشته است.

به گزارش خبرگزاری دولتی سعودی (واس)، این منبع گفت سعودی در این مدت، با وجود این‌که خود، کشورهای منطقه و جهان، در نتیجه سیاست‌های ستیزه جویانه ایران در رنج بودند، سیاست خویشتندارانه‌ای در پیش گرفت.

این مقام مسئول تاکید کرد که سیاست خارجی ایران، بر پایه دیباچه قانون اساسی‌اش و همچنین وصیت خمینی که بر ارزش صدور انقلاب تاکید می‌کند، استوار است؛ سیاستی که نقض صریح حاکمیت ملی کشورها و دخالت در امور داخلی آن‌ها با نام «حمایت از ملت‌های مستضعف و مظلوم» به شمار می‌آید تا از این راه، اقدام به بسیج شبه‌نظامیان در عراق، لبنان، سوریه و یمن بکند و به طور مستمر از تروریسم حمایت کرده، برای آن پناهگاهی امن در خاک خود فراهم آورد. همچنین اقدام به ایجاد هسته‌های تروریستی در برخی کشورهای عربی کند. علاوه بر همه این‌ها، ایران در انفجارهایی تروریستی که بسیاری از افراد بی‌گناه قربانیان آن شدند دست دارد، اقدام به ترور مخالفانش در خارج از کشور کرده است، حرمت هیئت‌های دیپلماتیک را بارها نقض کرده است و حتی با هدف ترور دیپلمات‌های خارجی، آن‌ها را در سراسر جهان تحت تعقیب قرار داده است.

از این رو وزارت امور خارجه سعودی، برگه‌ای مستند از فعالیت‌های ستیزه‌جویانه ایران در ۳۵ سال اخیر را که با ارقام و تاریخ مستند شده، تهیه کرده تا بدین منظور، دروغ پردازی‌های ایران از جمله سخنان وزیر امور خارجه‌اش را در مقاله نیویورک تامیز و نامه به دبیرکل سازمان ملل متحد، فاش سازد.

آن‌چه در پی می‌آید، جزئیاتی از سابقه نظام ایران در حمایت از تروریسم و تندروی در منطقه و جهان است.

۱- نظام ایران، نخستین حامی و پشتیبانی تروریسم در جهان است. شماری از سازمان‌های تروریستی شیعی را در داخل (سپاه قدس قدس و گروه‌های دیگر) و در خارج تاسیس کرده است. حزب‌الله در لبنان، حزب‌الله حجاز، عصائب اهل الحق در حجاز و بسیاری دیگر از گروه‌ها، از آن جمله هستند. همچنین گروه‌های شبه‌نظامی فرقه‌گرا در شماری از کشورها همچون حوثی‌ها در یمن پایه‌گذاری کرده است. ایران در این زمینه از سوی شورای امنیت سازمان ملل متحد محکوم شده و تحت تحریم قرار گرفته است. علاوه بر این‌ها ایران به گروه‌های تروریستی دیگری همچون القاعده که همچنان شماری از رهبرانش در ایران حضور دارند، کمک کرده است.

۲- در سال ۱۹۸۲، ۹۲ شهروند خارجی در لبنان ربوده شدند که ۲۵ تن از آن‌ها آمریکایی بودند؛ پرونده‌ای که به بحران گروگان‌گیری شهرت یافت و ۱۰ سال به طول انجامید. اکثر عملیات آدم ربایی توسط حزب‌الله و گروه‌های حمایت شده از سوی ایران صورت گرفته است.

۳- در سال ۱۹۸۳، سفارت آمریکا در بیروت از سوی حزب‌الله طی عملیاتی برنامه ریزی شده از سوی نظام ایران، منفجر شد. این انفجار به کشته شدن دستکم ۶۳ تن در سفارت انجامید.

۴- در سال ۱۹۸۳، یک ایرانی با نام «اسماعیل عسکری» که از اعضای سپاه پاسداران بود، اقدام به حمله انتحاری به پایگاه نیروی تفنگداران دریایی ایالات متحده آمریکا در بیروت کرد که به کشته شدن ۲۴۱ تن و زخمی شدن بیش از ۱۰۰ تن دیگر از این نیروهای نظامی و غیر نظامیان آمریکایی انجامید. رسانه‌های آمریکا اعلام کردند که این بیشترین شمار از قربانیان نظامیان آمریکایی خارج از میدان‌های نبرد بود.

۵- در سال ۱۹۸۳، همزمان با انفجار پایگاه نیروهای تفنگدار آمریکایی، پایگاه نیروهای فرانسوی در بیروت توسط حزب‌الله منفجر شد که به کشته شدن ۶۴ غیر نظامی و نظامی فرانسوی انجامید.

۶- در سال ۱۹۸۳ نیروهای حزب‌الله و حزب‌الدعوه شیعه پشتیبانی شده از سوی ایران، دست به سلسله حملاتی علیه سفارت‌خانه‌های آمریکا، فرانسه، پالایشگاه نفت و یک محله مسکونی در کویت زدند که به کشته شدن ۵ تن و زخمی شدن ۸ تن دیگر انجامید.

۷- در سال ۱۹۸۳ نفت‌کش‌های کویت در خلیج بمباران شدند در نتیجه این کشور مجبور شد پس از آن، پرچم آمریکا را بر آنها نصب کند.

۸- در سال ۱۹۸۴، حزب‌الله اقدام به حمله به دفتر وابسته به سفارت آمریکا در بیرورت شرقی کرد که در نتیجه آن، ۲۴ تن کشته شدند که شمار از آن‌ها آمریکایی بودند.

۹- در سال ۱۹۸۵، کاروان حامل شیخ جابر الاحمد الصباح – رحمه الله- امیر کویت توسط نیروهای مرتبط با ایران هدف قرار رفت که به کشته و زخمی شدن شماری از نظامیان و شهروندان خلیجی انجامید.

۱۰- در سال ۱۹۸۵ نظام ایران اقدام به برنامه ریزی برای ربودن هواپیمای خطوط هواپیمایی TWA و به گروگان گرفتن ۳۹ مسافر آمریکایی در آن به مدت چند هفته و کشتن یکی از تفنگداران نیروی دریایی آمریکایی که در آن حضور داشت، کرد.

۱۱- در سال ۱۹۸۶ ایران حجاج این کشور را تشویق به ایجاد آشوب در موسم حج کرد که به ازدحام جمعیت در یک نقطه و جانباختن ۳۰۰ تن انجامید.

۱۲- در سال ۱۹۸۷، یک کارگاه در مجتمع نفتی تنوره در شرق سعودی توسط نیروهای «حزب‌الله حجاز» حمایت شده از سوی نظام ایران، به آتش کشیده شد. در همان سال نیروهای «حزب‌الله حجاز» اقدام به حمله به شرکت «صدف» در شهرک صنعتی جبیل در شرق سعودی کردند.

۱۳- در سال ۱۹۸۷ نظام ایران اقدام به ترور مساعد الغامدی یکی از دیپلمات‌های سعودی در تهران کرد. در همان سال یک عملیات قاچاق مواد منفجره نیز با استفاده از حجاج ایرانی، خنثی شد.

۱۴- در سال ۱۹۸۷، رضا عبدالمحسن النزهه کنسول سعودی در تهران مورد ضرب و شتم قرار گرفت و پس از آن، نیروهای سپاه پاسداران او را دستگیر کردند که پس از آن در پی مذاکرات میان سعودی و ایران آزاد شد.

۱۵- در دهه هشتاد قرن گذشته، شماری از دیپلمات‌های آمریکایی در لبنان ربوده شدند.

۱۶- ایران در مجموعه‌ای از عملیات ترور مخالفانش در خارج نقش دارد. در سال ۱۹۸۹ عبدالرحمن قاسلمو دبیرکل حزب دموکرات کردستان- ایران و معاونش عبدالله قادری آذر در وین ترور شدند. در سال ۱۹۹۱ نیروهای سپاه پاسداران ایران اقدام به ترور شاهپور بختیار آخرین نخست وزیر ایران در زمان شاه کردند که در این عملیات یک نیروی امنیتی و یک زن فرانسوی هم کشته شدند. در سال ۱۹۹۲ ایران محمد صادق شرافکندی دبیر کل حزب دموکرات کردستان ایران و سه تن از معاونانش با نام‌های فتاح عبدلی، همایون اردلان و نوری دهکردی ترور شدند.

۱۷- در سال ۱۹۸۹ نظام ایران اقدام به ترور و کشتن شماری از دیپلمات‌های آمریکایی در لبنان کرد.

۱۸- در دوره میان ۱۹۸۹ تا ۱۹۹۰ ایران عملیات ترور ۴ دیپلمات سعودی را در تایلند رهبری کرد که عبارتند از عبدالله المالکی، عبدالله البصری، فهد الباهلی و احمد السیف.

۱۹- در سال ۱۹۹۲ نظام ایران اقدام به منفجر کردن رستوران میکونوس در برلین کرد. دادستان فدرال آلمان پس از این حادثه، حکم بازداشت علی فلاحیان وزیر اطلاعات وقت ایران را به اتهام برنامه ریزی و نظارت بر عملیات منفجر کردن رستوران و کشتن ۴ تن از کردهای اپوزیسیون را که هنگام انفجار در دستوران بودند، صادر کرد.

۲۰- در سال ۱۹۹۴ ایران اقدام به عملیات بمب‌‌گذاری در بوینس آیرس کرد که طی آن بیش از ۸۵ تن کشته و حدود ۳۰۰ تن دیگر زخمی شدند. در سال ۲۰۰۳ پلیس بریتانیا، هادی پور سفیر سابق ایران در آرژانتین را به اتهام توطئه برای انفجار، دستگیر کرد.

۲۱- در سال ۱۹۹۴ وزارت امور خارجه ونزوئلا با صدور بیانیه‌ای اعلام کرد که ۴ دیپلمات ایرانی به طور مستقیم در حوادث خطرناک فروگاه بین‌المللی سیمون بولیور در کارکاس دست داشتند؛ حوادثی که هدف از آن مجبور کردن پناهجویان ایرانی برای بازگشت به کشورشان بود.

۲۲- در سال ۱۹۹۶ برج‌های مسکونی در الخبر سعودی توسط گروه موسوم به «حزب‌الله حجاز» وابسته به نظام ایران، منفجر شد که در نتیجه آن، ۱۲۰ تن از جمله ۱۹ تبعه آمریکایی کشته شدند. همچنین ایران اقدام به فراهم کردن حمایت و پناهگاهی امن برای عاملان حمله کرد که احمد المغسل شهروند سعودی که سال ۲۰۱۵ در حالی که گذرنامه ایرانی داشت دستگیر شد، از جمله آن‌ها بود. در آن هنگام وابسته نظامی ایران در بحرین، بر عملیات نظارت کرد. عاملان این جنایت در لبنان و ایران آموزش داده شدند و مواد منفجره به کار رفته از لبنان توسط حزب‌الله قاچاق شد که اسناد و مدارک آن نزد دولت سعودی و شماری از دولت‌های دوست، موجود است.

۲۳- از سال ۲۰۰۱ ایران در خاک خود، پناهنگاهی امن برای شماری از رهبران القاعده فراهم کرد. سعد بن لادن و سیف العدل از جمله آن‌ها هستند که پس از حملات ۱۱ سپتامبر به ایران پناه بردند. ایران از تحویل آن‌ها به کشورهایشان با وجود درخواست‌های مکرر، امتناع کرده است.

۲۴- در سال ۲۰۰۳ ایران از انفجارهای ریاض که با دستور یکی از رهبران القاعده حاضر در خاک ایران صورت گرفت، حمایت کرد. این انفجارها به کشته شدن شماری از شهروندان شعودی و خارجی‌های مقیم از جمله شهروندان آمریکایی انجامید.

۲۵- در سال ۲۰۰۳ نقشه‌ای تروریستی با هدف انجام عملیات بمب‌گذاری در بحرین، به شکست انجامید. نیروهای یک هسته جدید که از سوی سپاه پاسداران و حزب‌الله لبنان پشتیبانی می‌شد، دستگیر شدند. رویدادهای مشابهی در زمان‌های دیگری در کویت و امارات متحده عربی نیز رخ داد.

۲۶- در سال ۲۰۰۳ نظام ایران اقدام به تشکیل گروه‌های شبه‌نظامی و احزاب شیعه هوادار خود در عراق کرد که عملیات آن‌ها به کشته شدن ۴۴۰۰ سرباز آمریکایی و ده‌ها هزار شهروند غیر نظامی به ویژه از سنی‌ها انجامید. جیمس جفری سفیر سابق آمریکا در عراق می‌گوید که جانباختگان آمریکایی در عملیات گروه‌های پشتیبانی شده از سوی ایران کشته شدند.

۲۷- در سال ۲۰۰۶ واشینگتن اعلام کرد که ایران از طالبان در برابر نیروهای آمریکایی در افغانستان حمایت کرد. هدف از این اقدام ضربه زدن به حضور آمریکا در مرزهای ایران است و با همین هدف اقدام به حمایت تسلیحاتی از گروه‌هایی متفاوت از لحاظ نژادی و مذهبی با خود کرد. نظام ایران همچنین پاداشی هزار دلاری برای کشتن هر نیروی آمریکایی در افغانستان تعیین کرد.

۲۸- در سال ۲۰۰۷ کنگره آمریکا لایحه‌ای را تصویب کرد که طی آن سپاه پاسداران ایران به عنوان گروهی تروریستی شناخته شد. این گروه برپایه قوانین صادره پس از حوادث ۱۱ سپتامبر ۲۰۰۱ نیز از سوی جرج بوش رئیس جمهوری و کنگره آمریکا، گروهی تروریستی شناخته شد.

۲۹- در سال ۲۰۱۱ نظام ایران اقدام به ترور حسن القحطانی دیپلمات سعودی در شهر کراچی کرد.

۳- در سال ۲۰۱۱ ایالات متحده آمریکا عملیات ترور سفیر سعودی در واشینگتن را خنثی کرد. دست داشتن نظام ایران در آن عملیات ثابت شد. در دادنامه قضایی صادره از دادگاه فدرال نیویورک، نام دو شخصی که در این عملیات دست دارند مشخص شد که یکی از آن‌ها منصور ارباب سیر است که به ۲۵ سال زندان محکوم شد و دیگری غلام شکوری افسر سپاه پاسداران است که در ایران حضور دارد و از سوی دستگاه قضایی آمریکا تحت تعقیب است.

۳۱- اکتبر ۲۰۱۲ هکرهای ایرانی وابسته به سپاه پاسداران حمله‌ای سایبری علیه شرکت‌های نفت و گاز در سعودی و خلیج انجام دادند. لیون پانیتا وزیر دفاع آمریکا این حملات سایبری را مخرب‌ترین حملات در بخش خصوصی توصیف کرد. دولت باراک اوباما هم اعلام کرد که می‌داند این حملات کار دولت ایران است.

۳۲- در سال ۲۰۱۳ عملیاتی برای ترور مسئولان و دیپلمات‌های آمریکایی در باکو پایتخت آذربایجان کشف شد. در پس این عملیات یک گروه شیعه آذربایجانی که از سوی ایران حمایت می‌شد و با فرمان سپاه پاسداران عمل می‌کرد، قرار داشت.

۳۳- سال ۲۰۱۶ دادگاه کیفری کویت حکم اعدام دو تن از محکومان در پروتده موسوم به هسته عبدلی را صادر کرد که یکی از آن‌ها ایرانی است .آن‌ها متهم به دست داستن در اقدام‌هایی علیه وحدت و امنیت ملی کشور کویت و تلاش برای جاسوسی برای ایران و حزب‌الله لبنان از راه اعمال تجاوزکارانه هستند.

۳۴- ژانویه ۲۰۱۶ ایران رسما از زبان محمد علی جعفری فرمانده سپاه پاسداران، به سازماندهی گردان‌های متشکل از ۲۰۰ هزار شبه‌نظامی در سوریه، عراق، افغانستان، پاکستان و یمن، اعتراف کرد.

۳۵- نمایندگی‌های دیپلماتیک ایران، اقدام به ایجاد شبکه‌های جاسوسی در کشورهای مختلف به منظور برنامه ریزی و اجرای عملیات تروریستی کردند. کشورهایی که هسته‌های تروریستی ایرانی را در خاک خود کشف کردند، عبارتند از: سعودی سال ۲۰۱۳، کویت سال‌های ۲۰۱۰ و ۲۰۱۵، بحرین سال‌های ۲۰۱۰ و ۲۰۱۱، کنیا سال ۲۰۱۵، مصر سال‌های ۲۰۰۵، ۲۰۰۸ و ۲۰۱۱، اردن سال ۲۰۱۵، یمن سال ۲۰۱۲، امارات سال ۲۰۱۳، ترکیه سال ۲۰۱۲ و نیجیریه سال ۲۰۱۵.

۳۶- علاوه بر حزب‌الله لبنان که آن را ریچار آرمیتاج معاون وزیر امور خارجه آمریکا، گروه ترویستی نخست در جهان توصیف کرد، نظام ایران شماری از هسته‌های تروریستی را در عراق، یمن و کشورهای دیگر تاسیس کرد که از آن‌ها برای برهم زدن ثبات و امنیت منطقه استفاده می‌کند.

۳۷- نیروهای سپاه پاسداران برای آموزش شبه‌نظامیان شیعه به منظور کشتن فرزندان طایفه سنی و نیروهای بین‌المللی، به عراق می‌روند.

۳۸- نظام ایران بزرگترین توزیع کننده مواد منفجره IED در جهان است که از آن برای بمب‌گذاری خودروها و زره‌پوش‌ها استفاده می‌شود و به کشته شدن صدها تن از نیروهای بین‌المللی در عراق انجامیده است.

۳۰- نظام ایران، مقام نخست حمله به نمایندگی‌های دیپلماتیک را از زمان حمله به سفارت آمریکا در سال ۱۹۷۹ و به گروگان گرفتن کارکنان آن به مدت ۴۴۴ روز دارد، پس از آن سفارت سعودی در سال ۱۹۸۷، سفارت کویت در سال ۱۹۸۷ و سفارت روسیه در سال ۱۹۸۸، هدف حمله قرار گرفتند. یک دیپلمات کویتی در سال ۲۰۰۷مورد ضرب و شتم قرار گرفت. سفارتخانه‌های پاکستان در سال ۲۰۰۹ و بریتانیا در سال ۲۰۱۱ هدف حمله قرار گرفتند. آخرین حادثه هم حمله به سفارت سعودی در تهران و کنسولگری‌اش در مشهد در سال ۲۰۱۶ بود.

۴۰ - نظام ایران بر خلاف ادعایش، با وجود درخواست‌های مکرر، حمایت لازم را از نمایندگی‌های دیپلماتیک سعودی انجام نداد و علاوه بر آن، نیروهای امنیتی اقدام به یورش به ساختمان نمایندگی و غارت املاک آن کردند.

۴۱- پادشاهی عربی سعودی نخستین کشوری نبود که رابطه خود را با نظام ایران قطع کرد، بلکه پیش از آن آمریکا و بریتانیا در پی حمله به نمایندگی‌های دیپلماتیک‌شان، این کار را کردند. همچنین بسیاری از کشورها رابطه خود را با نظام ایران در واکنش به اقدام‌های ستیزه‌جویانه‌اش، قطع کردند که کانادا، شماری از کشورهای اروپایی و پیش از آن الجزایرُ، تونس، مصر، مغرب و یمن از آن جمله هستند. اکنون نیز بحرین، سودان، سومالی، جزایر کومور، و جیبونی، روابط خود را با نظام ایران قطع کردند. شماری از کشورها هم سفرای خود را از ایران فرا خواندند. دلایل هم دخالت ایران در امور این کشورها و دست داشتن نظام ایرانی در حمایت از تروریسم است.

۴۲- در حالی پادشاهی عربی سعودی در معرض حملات تروریستی بسیاری از سوی القاعده و داعش قرار گرفت، نظام ایران نه از سوی القاعده و نه داعش، هدف تعرض قرار نگرفت، مساله‌ای که گمان‌ها را در باره تعامل این نظام با تروریسم و تروریست‌ها، به وجود می‌آورد.

۴۳- منطقه عربی تا پیش از انقلاب ایران در سال ۱۹۷۹، با فرقه‌گرایی و مذهبی گری آشنا نبود تا اینکه نظام ایران اقدام به دخالت در لبنان، سوریه، عراق و یمن کرد تا جایی که حیدر مصلحی وزیر سابق اطلاعات ایران، به اشغال ۴ پایتخت عربی افتخار کرد.

۴۴- نظام ایران همچنین اقدام به تحریک شماری از شهروندان کشورهای شورای همکاری خلیج با سوء استفاده از احساسات دینی‌شان کرد. این نظام اقدام به انتقال آن‌ها به خاک ایران از راه‌های غیر قانونی کرد به گونه‌ای که از راه کشوری ثالث بدون روادید به ایران می‌رفتند تا شناخته نشوند. یا این‌که از آن‌ها خواسته می‌شد که با قایق خود را به آب‌های بین‌المللی برسانند، سپس ادعای ربوده شدن آن‌ها مطرح می‌شد و در آن هنگام، در اردوگاه‌های آموزشی، مورد آموزش فعالیت‌های تروریستی قرار می‌گرفتند تا پس از بازگشت به کشورشان، عملیاتی علیه مردم و کشورشان انجام دهند.

۴۵- شاید بارزترین نمونه از دخالت ایران در امور کشورهای منطقه، دخالت این کشور در سوریه به وسیله نیروهای سپاه پاسداران، سپاه قدس، حزب‌الله لبنان و شبه‌نظامیان فرقه‌گرا از چند کشور باشد. آن‌ها برای حمایت از نظام بشار اسد در جنگش علیه مردم خود به سوریه رفتند که این دخالت به کشته شدن بیش از ۲۵۰ هزار سوری و آوارگی حدود ۱۲ میلیون تن انجامیده است؛ حادثه‌ای که بزرگترین فاجعه انسانی در تاریخ معاصر ما است.

۴۶- نه تنها پادشاهی عربی سعودی با این دخالت رژیم ایران در امور کشورهای عربی مخالف است بلکه اتحادیه عرب طی تمامی قطعنامه‌های خود نیز با آن مخالفت کرده است. آخرین آن قطعنامه نشست اضطرای وزرای امور خارجه عرب در تاریخ یکشنبه ۱۰-۱-۲۰۱۶ است.

۴۷- ادعای ایران مبنی بر بمباران سفارتش در یمن، دروغی است که تصاویر آن را اثبات می‌کند.

۴۸- سخنان دروغ نسبت داده شده به یکی از ائمه حرم مکی علیه شیعیان، دلیلی بر دروغ گویی ایران است. حقایق تمام خطبه‌های ضبط شده با تصویر و صدا، این حقیقت را نشان می‌دهد.

۴۹- نمر النمر که نظام ایران او را فعال سیاسی مسالمت آمیز توصیف می‌کند، به همراه ۴۶ تروریست دیگر به دست داشتن در فعالیت‌های تروریستی محکوم شده است. دست داشتن او در تشکیل هسته تروریستی با هدف جذب نیرو، برنامه ریزی، مسلح سازی و اجرای عملیات تروریستی که به کشتن شدن شماری از بی گناهان، تیراندازی به سمت نیروهای امنیتی و مخفی کردن افراد تحت تعقیب، اثبات شده است.

۵۰- نظام ایران به دلیل نقض حقوق بشر و حمایت از تروریسم، از سوی جامعه جهانی و سازمان ملل متحد محکوم شده است، مساله‌ای که گزارش شماره ۴۰\۴۱۱ مجمع عمومی سازمان ملل متحد صادره در تاریخ ۶-۱۰-۲۰۱۵ آن را اثبات می‌کند.

۵۱- برپایه گزارش‌های بین‌المللی، در سال ۲۰۱۵ اعدام‌ها در ایران از متوسط ۳ اعدام در یک روز تجاوز کرد. روند اعدام‌ها در هفت ماه نخست سال ۲۰۱۵ سرعت گرفت. همچنین دیوان عالی قضایی با اعدام ۲۷ تن از روحانیون سنی بدون هیچ دلیل مواجهی، موافقت کرده است.

۵۲- ایران حقوق اقلیت‌ها از جمله احوازی‌های عرب‌، کردها و بلوچ‌ها و همچین دیگر نژادها و مذاهب را نقض کرده و مانع از دست‌یابی آن‌ها به حقوق‌شان می‌شود.

۵۳- ایران همچنین قطعنامه ۲۲۱۶ شورای امنیت سازمان ملل متحد درباره یمن را زیر پا می‌گذارد. در این چارچوب به کمک تسلیحاتی به شیبه‌نظامیان حوثی از راه قایق‌هایی که شماری از آن‌ها در مسیر یمن به همراه اسلحه و مهماتشان توقیف شدند، ادامه می‌دهد.

۵۴- نظام ایران که مدعی حمایت از مزدورانش است، هیچ ابایی از کشتن آن‌ها پس از فاش شدن فعالیت‌های تروریستی‌شان ندارد، همان اتفاقی که برای یکی از عاملان انفجار الخبر روی داد.

۵۵- در خصوص ادعای وزیر امور خارجه ایران مبنی بر این‌که پادشاهی سعودی با توافق هسته‌ای مخالف است، این سخن بار دیگر دروغگویی نظام ایرانی را نشان می‌دهد چرا که سعودی به صورت علنی از توافقی که جلوی دست‌یابی ایران به اسلحه اتمی را بگیرد، حمایت کرده است؛ توافقی که شامل راهکاری برای بازرسی قاطع و دائمی باشد و از سرگیری تحریم‌ها را در صورت عمل نکردن ایران به تعهداتش بر پایه توافقنامه، مد نظر قرار دهد. این همان مساله‌ای است که ایالات متحده هم بر آن تاکید کرد.

۵۶- ایران باید مشخص کند که می‌خواهد در وضعیت انقلابی به سر برد که در چنین وضعیتی همواره در پی آشوب و زیر پا گذاشتن قوانین بین‌المللی خواهد بود یا این‌که کشوری است که به توافقنامه‌ها و معاهده‌های بین‌المللی و ارزش‌های حسن هم‌جواری احترام می‌گذارد و در امور داخلی دیگر کشورها مداخله نمی‌کند.

۵۷- پادشاهی عربی سعودی از ابتدای انقلاب ایران، تلاش کرد دست صلح، دوستی و همزیستی مسالمت آمیز توام با حسن همجواری را دراز کند اما ایران با ایجاد فتنه‌های فرقه‌ای و مذهبی و تشویق به کشتن و خرابکاری پاسخ داد.

۵۸- ایران اگر بخواهد زبان عقل و منطق حاکم شود، باید ابتدا از خود شروع کرده و به تمام اقدام‌های خرابکارانه ویرانگر که مخالف با ارزش‌ها و کنوانسیون‌های بین‌المللی است، پایان دهد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید