چرا سمیر جعجع از ریاست‌جمهوری عون، همپیمان حزب‌الله، حمایت کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
6 دقيقه (Reading time)

سمیر جعجع رئیس حزب «نیروهای مسلح لبنان»، با حمایت ناگهانی و غیر منتظره از نامزدی ژنرال میشل عون، رهبر «جریان ملی آزاد» و رئیس جریان تغییر و اصلاح، برای پست ریاست جمهوری لبنان، در ظاهر توپ را به میدان همپیمان خود یعنی جریان «المستقبل» به رهبری سعد الحریری انداخته است.

جعجع بر خلاف سعد الحریری که حمایتش از نامزدی سلیمان فرنجیه به طور غیر مستقیم و از طریق همپیمان او ولید جنبلاط اعلام شد، او با حضور خود در کنفرانس مطبوعاتی مشترک با ژنرال عون، از طرفی بر اصول اساسی «حزب نیروهای مسلح لبنان» تاکید کرده و جنبه قانونی داده و از طرف دیگر راه انتخاب رئیس جمهوری لبنان را آسان تر کرد.

حمایت سعد الحریری از نامزدی سلیمان فرنجیه برای ریاست جمهوری لبنان با مخالفت جناح‌های سیاسی مخالف و رقیب جریان «المستقبل» روبرو شد.

در محتوا نیز جعجع با ابتکار حمایت از ژنرال عون و توافق با وی در چارچوب یک برنامه مشخص، صریح و روشن بین دو طرف، توانست از نظر سیاسی در سطح ملی، منطقه‌ای و بین المللی از متحدان «14 مارس» خود پیشی بگیرد.

رئیس حزب «نیروهای مسلح» از همپیمانان خود خواست موضع سیاسی وی را درک کنند و آن را گامی علیه خود تلقی نکنند.

او همچنین از متحدان خود خواست، از نامزدی ژنرال عون که یک «گزینه ملی» است، حمایت کنند تا لبنان و گروه‌های متخاصم این کشور از حالت دشمنی با همدیگر به صلح و اندیشیدن به «مصلحت ملی» روی آورند.

جعجع با شعار «چیزی که دیگران جرأت آن را ندارند» و در میان جمعیت زیادی از هواداران و کادر حزب «نیروهای مسلح لبنانی» و رهبران سیاسی آن و همچنین تعدادی از رهبران جریان «آزاد ملی»، از جمله جبران باسیل، در حالی که در کنار میشل عون نشسته بود حمایت از نامزدی وی را اعلام کرد.

حمایت جعجع مدتها پس از مشاوره و مذاکره میان اعضای حزبش اعلام شد. به اعتقاد حزب نیروهای مسلح لبنان، این تصمیم در زمانی اتخاذ می شود که منطقه در بدترین و پیچیده ترین شرایط خود به سر می برد کما اینکه وضعیت امنیتی شکننده تر، اوضاع اقتصادی وخیم‌ تر و بحران آوارگان خفه کننده تر شده است.

لذا با در نظر گرفتن این شرایط و به منظور اجرای به موقع دستاوردهای قانون اساسی و دور نگه داشتن لبنان از اثرات ناشی از این درگیری‌ها، که این کشور را نزدیک به پرتگاه نزدیک کرده بر آن شدیم تا از روشی غیر طبیعی و چیزی که دیگران جرات آن را ندارند استفاده کنیم.

جعجع گفت: «پس از بحث و بررسی و تامل در هیئت اجرایی حزب نیروهای مسلح لبنان، به این نتیجه رسیدیم که با حمایت از نامزدی عون برای ریاست جمهوری گامی به سوی امید را برای رهایی از وضعیت کنونی زنده می کند، برداشته‌ایم ».

جعجع تاکید کرد:«آنچه اعتقاد ما در این مرحله به این تصمیم تشویق کرد تحول مثبت در روابط بین جریان آزاد ملی و حزب نیروهای لبنان است ویژه از هر دو بر ضرورت عمل در چارچوب بیانیه ماه ژوئن 2015 عمل و آینده همکاری های سیاسی و رقابت های سالم را تقویت کنند.

از سوی دیگر ژنرال عون نیز تاکید کرد، در صورت انتخاب وی برای پست ریاست جمهوری لبنان، او همه لبنانی ها را پوشش خواهد داد و به گونه ای عمل خواهد کرد که جامعه لبنان از مسلمان و مسیحی در امنیت کامل زندگی کنند.

رئیس حزب نیروهای مسلح لبنان سپس مواد ده‌گانه موسوم به «توافق معراب» که بر اساس آن با جریان «آزاد ملی » به توافق رسید را برشمرد.

1-تاکید بر استقلال، حاکمیت ملی لبنان به عنوان میهنی پایدار برای همه و اعتقاد به همزیستی همه لبنانی ها که در اصول بنیادی قانون اساسی تنظیم شده است.

2-پایبندی به تفاهنامه «توافق ملی» که به تفاهم «طائف» معروف شد و نیز احترام قانون اساسی بدون در نظر گرفتن گرایش های سیاسی یا تفسیر غلط قانون اساسی.

3-عمل کردن به اصل حاکمیت مستقل لبنان در برخورد با مسائل منطقه ای و بین المللی.

4-تقویت نهادهای دولت و رجوع به قانون و عدم بکارگیری سلاح و خشونت در باره همه مسائل لبنان و در هر شرایط.

5-پشتیبانی مادی و معنوی از ارتش و تقویت دیگر نهادهای امنیتی و انتظامی برای آماده کردن آنها برای هر گونه ناامنی در لبنان با هدف بسط قدرت دولت بر تمام سرزمین لبنان.

6-تعهد به سیاست خارجی مستقل بر اساس مصالح لبنان و احترام به قوانین بین المللی و ایجاد روابط با همه کشورها به ویژه کشورهای عربی که این به نوبه خود باعث ثبات امنیتی و سیاسی داخل لبنان خواهد شد.

7-اسرائیل همچنان به عنوان کشوری«دشمن» در نظر گرفته می شود و از حق بازگشت فلسطینی‌ها به سرزمین خود و اتخاذ راه حلی برای تشکیل دو دولت فلسطین و اسرائیل طبق ابتکار عمل بیروت سال 2002 حمایت می شود.

8-کنترل کامل مرزهای لبنان از سوی اسرائیل و سوریه و عدم استفاده از این کشور به عنوان مقری برای قاچاق اسلحه یا غیره.

9-احترام به قطعنامه ها و قوانین بین المللی و پایبندی به منشور سازمان ملل سازمان ملل متحد و اتحادیه عرب تلاش برای عملی کردن مفاد تفاهنامه هایی که در چارچوب مذاکرات ملی در لبنان بر آن توافق شده است.

10-ضرورت تصویب قانونی جدید در باره انتخابات که نمایندگی واقعی، حفظ قواعد همزیستی و بازگرداندن تعادل به نهادهای دولتی را به ارمغان آورد.

سمیر جعجع بر اساس این مفاد ده‌‍‌گانه با میشل عون به توافق رسید و از نامزدی وی حمایت کرد. دو طرف بر این مواد دهگانه در یک کنفرانس مشترک به توافق رسیدند توافقی که برخی ها آن را یک «رویداد تاریخی» قلمداد کردند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید