وزیر خارجه فرانسه برای بررسی تحولات منطقه‌ای به سعودی می رود

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

لوران فابیوس، وزیر خارجه فرانسه، روز سه شنبه 19 ژانویه 2016 برای بررسی تحولات منطقه‌ای و همچنین فراهم کردن زمینه برای یک نشست اقتصادی مشترک میان دو کشور، به پادشاهی سعودی سفر می کند.

وزیر خارجه فرانسه قبل از سفر به سعودی در مصاحبه با تلویزیون العربیه، گفت :«ما با کشور پادشاهی سعودی روابطه اقتصادی بسیار خوبی داریم. قرار است در ماه مارس آینده ما جلسه داریم تا کمیته مشترک اقتصادی دو کشور را تشکیل دهیم .ومن در این کمیته حضور خواهم داشت.

فابیوس افزود:« البته روابط ما با سعودی تنها به اقتصاد محدود نمی شود ما در زمینه روابط سیاسی نیز با پادشاهی سعودی روابط بسیار خوبی داریم. من در این سفر با ملک سلمان و دیگر شخصیت های با نفوذ این کشور ملاقات و در باره تحولات منطقه ای گفت وگو خواهیم کرد».

وزیر خارجه فرانسه با اشاره به توافق اتمی کشورهای غربی با ایران اظهار داشت، فرانسه همیشه در مواضع خود در رابطه با مسئله اتمی ایران واضح بوده است تهران باید به تعهدات خود پایبند باشد.

فابیوس گفت:« موضع فرانسه در تمامل مراحل مذاکرات با ایران بسیار قاطع و در عین حال سازنده بود و همانطوری که اطلاع دارید ما در ژوئیه 14 2015 توافقنامه با ایران امضاء کردیم و ایران باید پایبندی خود را نسبت به توافقنامه ثابت کند تا تحریم ها به طور کامل برداشته شود».

وزیر خارجه فرانسه با اشاره به گزارش اخیر آژانس بین المللی انرژی اتمی که در آن پایبندی تهران به مواد کنوانسیون را تایید کرده و گفته که اکنون زمان رفع تحریم آغاز شده، گفت:«به نظر من گزینه رسیدن به توافق از راه حل های مسالمت آمیز بهتر از گزینه جنگ است».

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید