فابیوس در مصاحبه با العربیه: نظارت جدی بر پایبندی ایران به برجام ادامه می‌یابد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
11 دقيقه (Reading time)

لوران فابیوس وزیر امور خارجه فرانسه در مصاحبه‌ای با العربیه پیش از سفر به سعودی، درباره مسائل مختلفی از جمله روابط با کشورهای شورای همکاری خلیج، ایران پس از رفع تحریم‌ها و بحران سوریه سخن گفت. او تاکید کرد که نظارت بر اجرای توافق هسته‌ای توسط ایران ادامه خواهد یافت. متن مصاحبه در پی می‌آید.

فابیوس: سفر من به امارات با دو هدف صورت می‌گیرد؛ نخست برگزاری کنفرانس بسیار مهمی در ابو ظبی درباره توسعه پایدار و محیط زیست است. از من همچون دبیرکل سازمان ملل متحد و مسئولان بلندپایه‌ای مانند رئیس جمهوری مکزیک برای حضور در این کنفرانس دعوت شد، چرا که من ریاست کنفرانس آب و هوا را که ماه دسامبر در پاریس با موفقیت بزرگی برگزار شد، بر عهده داشتم. از من خواسته شد تا درباره موفقیت کنفرانس و فعالیت‌هایمان در سال جاری در دوره ریاست فرانسه بر کنفرانس صحبت کنم. ماه نوامبر این ریاست به پادشاهی مغرب تحویل داده خواهد شد. سفرم به ابو ظبی به منظور تشریح فعالیت‌هایی که برپایه توافق جهانی بر سر آب و هوا به دست آمده، صورت می‌گیرد. اما هدف دوم این است که دبی برای ما از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است به ویژه با توجه به این که شمار زیادی از فرانسوی‌ها در این شهر ساکنند. در دبی ۶۰۰ موسسه فرانسوی و حدود ۳۰ هزار شهروند فرانسوی حضور دارند. این‌ها علاوه می‌شود بر روابط سیاسی که با امارات متحده عربی داریم. اما روابط اقتصادی ما در سطح روابط سیاسی نیست. موفق به دیدار با نخست وزیر کشور امارات، شماری از وزرا و بازرگانان اماراتی شدم. این دیدارها در چارچوب تلاش برای توسعه روابط اقتصادی ما در بسیاری از زمینه‌ها صورت می‌گیرد. شرکت‌های فرانسوی خوش سابقه هستند و پروژه‌های بسیاری برای اجرای در امارات وجود دارد. از آن‌جا که من مسئول حوزه تجارت خارجی هستم، پس مایل هستم که به دبی اهمیت ویژه‌ای بدهم.

فابیوس: این سفر دو بعد را شامل خواهد شد. روابط اقتصادی مهمی با پادشاهی عربی سعودی داریم. ماه مارس آینده نشست مهمی برای ارزیابی مبادلات اقتصادی دو جانبه برگزار خواهیم کرد. در این سفر برای این نشست زمینه سازی خواهد شد. اما روابط سیاسی مستحکمی هم داریم و به دیدار پادشاه سعودی و مسئولان بلندپایه این کشور نیز شرفیاب خواهم شد. مسائل بسیاری محور گفت‌وگوها خواهد بود به ویژه این‌که منطقه شاهد تنش‌های بزرگی است. علاوه بر آن رئیس جمهوری ایران هفته آینده به فرانسه سفر خواهد کرد و روابط میان سعودی و ایران در حال حاضر پر تنش است. تا آن‌جا که فرانسه با همه طرف‌ها گفت‌وگو می‌کند پس طبیعی است که با سعودی و ایران به طور جداگانه گفت‌وگو کنیم.

چهاردهم ژوئیه ۲۰۱۵ توافقی در این باره منعقد شد. مذاکرات پیش از توافق بسیار پیچیده بود. در جریان مذاکرات فرانسه تمایل خود را برای دست‌یابی به توافق نشان داد اما موضعش بسیار قاطع بود. به طور حتم وجود توافق بهتر از نبود آن است، البته به شرطی که توافقی جدی باشد. توافق مملو از عقب نشینی‌ها هیچ ارزشی ندارد، چرا که جلوی دست‌یابی ایران به اسلحه اتمی‌را نمی‌گیرد و علاوه بر آن، کشورهای خلیجی و منطقه را به دست‌یابی به اسلحه اتمی تشویق می‌کند و این مساله بسیار خطرناکی است. در جریان مذاکرات موضع فرانسه قاطع و سازنده بود. چهاردهم ژوئیه ۲۰۱۵ توافق هسته‌ای را امضا کردیم. این توافق حاوی تعهداتی است که باید تا روز آغاز اجرا به منظور تعلیق تحریم‌های ایران، عملی شود. آژانس بین‌المللی انرژی هسته‌ای مامور راستی آزمایی از پاینبدی ایران به تعهداتش شد. آژانس به ما خبر داد که از پایبندی ایران به تعهداتش اطمینان حاصل کرده است و این باعث شد روز یکشنبه گذشته اجازه لغو تحریم‌ها را بدهیم. به طور حتم در جریان سخنانم در این باره قرار گرفتید. به هر حال دست یابی به توافق بهتر از جنگ یا مواجهه با تنشی حل ناپذیر است. اما من و رئیس جمهوری گفتیم که نسبت به احترام توافق از سوی ایران که حاوی تعهداتی ۸، ۱۰، ۱۳، ۱۵ و ۲۰ ساله زیر نظر کمیته مشترک و سازمان ملل متحد است، هوشیار خواهیم بود.

فابیوس: توافق ۱۴ ژوئیه شامل شرط‌های مشخصی مرتبط با مسائلی همچون آینده نیروگاه اراک و فوردو، شمار سانترفیوژها و میزان اورانیوم غنی سازی شده است و این مسائلی فنی است که طی سال‌های گذشته درباره آن مذاکره شد. آژانس بین‌المللی انرژی اتمی ماموریت نظارت بر پایبندی ایران به تعهدات خود را بر پایه توافق بر عهده خواهد داشت. اگر مشخص شد که به توافق احترام گذاشته نشده، از راهکاری استفاده خواهیم کرد که ما را به بازگشت به وضعیت گذشته کمک می‌کند. ما امیدواریم که ایران به تعهدات خود پایبند باشد چرا که هدف از توافق هسته‌ای، جلوگیری از دست‌یابی ایران به جنگ‌افزارهای هسته‌ای است.

فابیوس: این مساله محل مذاکرات مفصلی است. توافق شامل لغو بخشی از تحریم‌ها است که دارای فواید مالی برای ایران است. شما در سوال درباره محل هزینه پول‌هایی که ایران به دست خواهد آورد، حق دارید. گفته می‌شود که ایران به جای استفاده از پول‌ها برای مردمش از آن برای افزایش تنش‌ها استفاده خواهد کرد. از این رو باید در این زمینه بسیار هوشیار باشیم و در این باره با رئیس جمهوری ایران صحبت خواهیم کرد. به توافقی دست یافتیم که تحولی مثبت و بهتر از جنگ است. با این وجود امیدواریم که جهت گیری در منطقه مسالمت آمیز باشد. اما تنش‌هایی وجود دارد که بر سر آن‌ها با ایران هم‌نظر نیستیم از جمله بحران سوریه و دست داشتن حزب‌الله در آن. ما می‌خواهیم که صلح به سوریه باز گردد و نیروهای خارجی از آنجا بیرون بروند. اما در بعد دیپلماتیک امیدواریم که بهبود روابط در مذاکرات هسته‌ای بر بهبود رفتار ایران در منطقه تاثیر بگذارد.

فابیوس: ما در حال حاضر در حال بررسی این مساله که به طور کلی با مساله هسته‌ای متفاوت است، هستیم. تحریم‌های ویژه‌ای وجود دارد که ایالات متحده تصمیم گرفت به خاطر برنامه موشک‌های بالستیک آن‌ها را اعمال کند. اروپا نیز سازمانی برای تحریم‌ها در این باره دارد. فرانسه خواهان تحقیق در این باره شد که آیا تحریم‌های آماده شده توسط ما همچون تحریم‌های ایالات متحده است یا متفاوت است.

فابیوس: روابط برجسته‌ای با کشورهای شورای همکاری خلیج داریم و آقای اولاند نخستین رئیس جمهوری یک کشور خارجی بود که سران شورای همکاری خلیج به طور دستجمعی با او دیدار کردند. درست است که لغو تحریم‌ها به ویژه در زمینه نفت به ایران اجازه افزایش تولید نفت را می‌دهد و ایران اعلام کرد می‌خواهد تولید نفت خود را به میزان ۵ میلیون بشکه در روز افزایش دهد. این به طور حتم تاثیری بر قیمت نفت خواهد گذاشت که شاهد کاهشی بزرگ خواهد بود. این‌ها همه عواملی است که به آن توجه داریم. اما فرانسه دوستی‌هایی دارد. ما روابط مستحکمی با کشورهای شورای همکاری داریم که می‌دانند می‌توانند به ما اعتماد کنند. در همان حال فرانسه نیروی صلحی است که با همگان گفت‌وگو می‌کند و همواره برای فرو نشاندن تنش‌ها تلاش می‌کند.

فابیوس: فرانسه نقش میانجی را ایفا نمی‌کند اما یکی از معدود کشورهای جهان است که مستقل و به تعهداتش پایبند است. ما با دو طرف در تماس هستیم و در صورتی که بتوانیم نقش مفیدی ایفا کنیم و به کاهش تنش کمک کنیم، این کار را خواهیم کرد. اما همگان می‌دانند که آن‌ها دوستان ما هستند.

فابیوس: درباره لبنان نیاز به اطلاعات بیشتری هستم زیرا من خارج از کشورم و موضوع را از نزدیک دنبال نکرده‌ام. اما درباره سوریه ما در تلاشیم تا سوریه به صلح برسد و هر شهروندی در آن بتواند حق انتخاب دین خود را داشته باشد. همچنین تمامیت ارضی سوریه مورد احترام باشد و سوریه کشوری دموکرات باشد. برای دست‌یابی به این اهداف به طور طبیعی نیازمند به ورود به مذاکرات هستیم. اما بشار اسد به خاطر شمار بسیار کشته شدگان، نمی‌تواند بخشی از آینده سوریه باشد. با انگیزه‌های اخلاقی و عملی راهی برای بازگشت میلیو‌ها سوری به کشورشان در صورت ادامه ریاست‌جمهوری بشار اسد نمی‌بینیم. شورای امنیت سازمان ملل متحد با اجماع قطعنامه‌ای را تصویب کرد که خواستار تشکیل دولتی جدید در سوریه، وضع قانون اساسی جدید برای این کشور و اجرای انتخابات ظرف ۱۸ ماه است.

از راه حملات هوایی جنگنده‌هایمان، برای مدت زمان طولانی در عراق مداخله کردیم. پس از حملات پاریس دریافتیم که این حملات در سوریه برنامه ریزی شده است، از این رو به ائتلاف برای اجرای حملات هوایی در سوریه هم پیوستیم. پس به طور طبیعی در صورت قرار گرفتن در معرض حمله، از خود دفاع خواهیم کرد. از شمار زیاد قربانیان حملات آگاهیم. اما برای سوریه زندگی توام با صلح و امنیت می‌خواهیم و این بر همه کشورهای همسایه از جمله لبنان تاثیر خواهد گذاشت.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید